اقتصادی

در غرب کارون 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم/ صادرات گاز به عراق تقویت می شود

دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۲:۲۲ در غرب کارون 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم/ صادرات گاز به عراق تقویت می شود

وزیر نفت با تشریح مشخصات پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد، اظهار داشت: عملکرد ما در میدان‌های مشترک قابل قبول بوده و توانستیم در پارس‌جنوبی و غرب کارون تولید خودمان را افزایش دهیم.

در غرب کارون 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم/ صادرات گاز به عراق تقویت می شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم افتتاح سه طرح صنعت نفت کشور در هفته دولت، گفت: صنعت نفت کشور به رغم شدیدترین تحریم‌ها و فشارهای خارجی نه تنها توانسته است پروژه‌های بهره‌برداری از معادن گازی خود را به ثمر برساند بلکه برای توسعه میادین گازی نیز اقدامات مهمی انجام داده است که نمونه آن در طرح‌های امروز مشاهده می‌شود.

وی افزود: امروز سه طرح مهم به ارزش 4.7 میلیارد یورو افتتاح می‌شود که 3 میلیارد یورو آن مربوط به افتتاح خطوط انتقال ششم و نهم سراسری گاز، 1.3 میلیارد یورو آن مربوط به افتتاح طرح پتروشیمی بوشهر و 320 میلیون یورو آن مربوط به راه‌اندازی نیروگاه غرب کارون است.

وزیر نفت ادامه داد: یکی از اولویت‌های وزارت نفت انتقال گاز و پایداری شبکه گاز در کشور است؛ با توجه به فاصله مراکز تولید گاز در پارس‌جنوبی تا مصرف گاز در مناطق مرکزی کشور ما مجبوریم که خطوط لوله سراسری احداث کنیم. به طور کلی برای انتقال 100 میلیون مترمکعب گاز در روز ما نیاز به احداث یک خط لوله 56 اینچ داریم که هزینه احداث یک کیلومتر آن حدود یک و نیم تا 2 میلیون دلار برآورد می‌شود.

وی اضافه کرد: در نتیجه برای انتقال روزانه 600 میلیون مترمکعب گاز ما به بیش از 6 خط لوله سراسری و ده‌ها ایستگاه تقویت فشار در طول مسیر خط لوله نیاز داریم که امروز دو طرح خط لوله سراسری ششم و نهم افتتاح می‌شود که جمع سرمایه‌گذاری برای احداث آن 3.1 میلیارد یورو است.

زنگنه اضافه کرد: با احداث این دو خط لوله پروژه صادرات گاز به کشور عراق تقویت خواهد شد و ما امسال توانسته‌ایم میزان صادرات گاز ایران به کشور عراق را به 80 میلیون مترمکعب در روز برسانیم که دستاورد بزرگی است.

وی با بیان اینکه در سال 96 طراحی دیسپاچینگ شرکت ملی گاز آغاز شد و در حال حاضر با توجه به توسعه شبکه خطوط انتقال گاز مجدداً به روزرسانی نیاز دارد، افزود: واحد دیسپاچینگ مسؤول پایش شبکه گاز است و تحت فرماندهی لحظه‌ای وزارت نفت عمل می‌کند. ما در حال حاضر 37 هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز داریم و 95 درصد جمعیت ایران تحت پوشش هستند در نتیجه برای تأمین گاز به روزرسانی واحد دیسپاچینگ حائز اهمیت است.

وزیر نفت ادامه داد: طرح بعدی مربوط به افتتاح فاز اول پتروشیمی بوشهر است در این طرح به پیشنهاد سرمایه‌گذاری بخشی از گاز اتان و ال‌پی‌جی شیرین‌سازی و تفکیک شد و به مصرف رسید و امروز در فاز اول یک واحد متانول آن افتتاح می‌شود که سرمایه‌گذاری لازم برای آن 1.32 میلیارد یورو بود.

وی اظهار داشت: فاز دوم پتروشیمی بوشهر نیز مربوط به تأسیس واحد الفین است که 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است این اقدام به معنای واقعی کلمه در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش افزوده است.

زنگنه گفت: طرح دیگر وزارت نفت مربوط به احداث نیروگاه اختصاص شرکت نفت در غرب کارون است میزان تولید ما از میادین غرب کارون در چند سال گذشته از روزانه 70 هزار بشکه نفت به 400 هزار بشکه در روز رسیده است و با توسعه میادین یادآوران، یاران و آزادگان به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

وی اضافه کرد: بنابر این ما تصمیم گرفتیم که با توجه به مشکلات موجود برای برق استان خوزستان برق این تأسیسات را خودمان تأمین کنیم و شرکت مپنا در قالب BOO دو واحد گازی و یک واحد بخار احداث کرد و شبکه انتقال و ایستگاه‌های مربوط به آن توسط شرکت نفت احداث شد تا برق تأسیسات موجود برای توسعه میادین نفتی توسط خود وزارت نفت تأمین شود.

وی در پایان گفت: عملکرد ما در میدان‌های مشترک قابل قبول بوده و توانستیم در پارس‌جنوبی و غرب کارون تولید خودمان را افزایش دهیم که فواید زیست‌‌محیطی، اشتغال‌زایی و ایجاد ارزش افزوده آن قابل مشاهده است؛ برای مثال ما در غرب کارون در سال‌های گذشته 216 حلقه چاه احداث کردیم که مجموع سرمایه‌گذاری آن 6.2 میلیارد دلار بود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن