اجتماعی

روایت آخرین روز خرید کتب درسی و دانش‌آموزانی که هنوز در مدرسه هم ثبت‌نام نکردند

جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۱:۱۷ روایت آخرین روز خرید کتب درسی و دانش‌آموزانی که هنوز در مدرسه هم ثبت‌نام نکردند

در شرایطی امروز آخرین روز ثبت‌نام کتاب‌های درسی پایه‌های اول، هفتم و دهم است که هنوز برخی دانش‌آموزان ثبت‌نام کتاب درسی خود را انجام ندادند. مثلا برخی خانواده‌ها منتظر نتایج آزمون استعدادهای درخشان هستند و هنوز فرزندشان را در هیچ مدرسه‌ای ثبت‌نام نکردند.

روایت آخرین روز خرید کتب درسی و دانش‌آموزانی که هنوز در مدرسه هم ثبت‌نام نکردند

خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: سال تحصیلی 1400ـ1399 قرار است زودتر از هر سال شروع شود و این شروع البته هنوز مشخص نیست که به صورت حضوری یا غیرحضوری است اما آنچه مشخص است، این بوده که دانش‌آموزان از 15 شهریور، تحصیل را در پایه‌های جدید آغاز می‌کنند.

یکی از ابزار آموزش، کتاب درسی است که چه دانش‌آموزان به صورت حضوری درس بخوانند و چه بخواهند که از شبکه «شاد» استفاده کنند، به کتاب درسی نیاز دارند؛ امسال هم قرار است کتاب درسی زودتر به دست دانش‌آموزان برسد. البته از قدیم‌الایام یعنی همین چند سال پیش و قبل از اینکه خرید کتاب درسی به صورت الکترونیکی شود، توزیع کتاب هم خیلی دیر نبود.

یعنی کتاب درسی دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم که راهنمایی سابق و دبیرستان است از طریق کتابفروشی‌ها انجام می‌شد که از اول شهریور توزیع کتاب در سراسر کشور به جز تهران آغاز می‌شد و دو هفته بعد از آن هم دانش‌آموزان تهرانی کتاب دریافت می‌کردند.

دانش‌آموزان دبستانی و کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای هم کتاب‌های درسی‌شان را اول مهر از مدرسه می‌گرفتند هرچند که البته برخی کتاب‌های به ویژه‌ای فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش گاها با تأخیر به دستشان می‌رسید.

کتابفروشی‌ها امسال کتاب درسی توزیع نمی‌کنند

آموزش و پرورش تا سال گذشته، روند توزیع کتاب از طریق کتابفروشی‌ها را ادامه داد اما برای سال تحصیلی جدید، این مجوز از کتابفروشی‌ها گرفته شد و ثبت‌نام خرید تمام کتب درسی الکترونیکی شد و به دست مدارس سپرده شد.

جدول زیر زمان ثبت‌نام و توزیع کتاب درسی را نشان می‌دهد که آموزش و پرورش 26 اسفند برای سال تحصیلی جدید اعلام کرد:

* «امروز»؛ آخرین روز ثبت‌نام کتب درسی پایه‌های اول، هفتم و دهم

آن زمان چون قرار نبود سال تحصیلی از 15 شهریور آغاز شود، توزیع کتاب درسی از اول مهر آغاز می‌شد و امکان اصلاح سفارش تا 31 شهریور وجود داشت اما کرونا، زندگی را دستخوش تغییر کرده است و یکی از تغییرات هم شروع سال تحصیلی است.

روایت آخرین روز از ثبت‌نام کتب درسی

دانش‌آموزان میان‌پایه که برای ثبت‌نام تقریبا مشکلی ندارند و اگر جایجایی مدرسه نداشته باشند، به طور خودکار در همان مدرسه محل تحصیل، ثبت‌نام می‌شوند که البته ثبت‌نام آنها هم 24 فروردین شروع شد.

ثبت‌نام کتاب‌های درسی آمادگی مقدماتی(پیش‌دبستانی استثنایی) و پایه اول دوره ابتدایی(عادی و استثنایی)، پایه هفتم دوه اول متوسطه، پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش‌حرفه‌ای استثنایی، پایه دهم دوره دوم متوسطه و پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه‌ای استثنایی از هشتم تیر آغاز ‌شد و قرار بود 20 مرداد پایان یابد اما تا 31 مرداد تمدید شد.

در شرایطی امروز آخرین روز ثبت‌نام کتاب‌های درسی پایه‌های اول، هفتم و دهم است که هنوز برخی دانش‌آموزان ثبت‌نام کتاب درسی خود را انجام ندادند. مثلا برخی خانواده‌ها منتظر نتایج آزمون استعدادهای درخشان هستند و هنوز فرزندشان را در هیچ مدرسه‌ای ثبت‌نام نکردند.

نتایج آزمون پایه‌های ورودی هفتم و دهم مدارس سمپاد هفته اول شهریور اعلام می‌شود

الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در خصوص زمان اعلام نتایج آزمون سمپاد گفت «نتایج این آزمون هفته اول شهریور اعلام می‌شود»؛ ۲۱۳ هزار و ۸۸ نفر در پایه هفتم و ۱۱۷ هزار و ۵۲۸ نفر در پایه دهم ثبت‌نام کردند که در ۱۷۲۲ حوزه امتحانی در پایه هفتم و ۱۰۸۲ حوزه امتحانی پایه دهم با هم به رقابت پرداختند و بین این افراد ۱۷ هزار و ۳۲۷ نفر در پایه هفتم و ۱۱ هزار و ۸۷۵ نفر در پایه دهم پذیرش خواهند شد.

برخی دانش‌آموزان پایه دهم هم هنوز برای رشته تحصیلی خود در این پایه به نتیجه نهایی نرسیدند و ثبت‌نام نکردند مثلا عده‌ای علاقه‌مند به رشته تجربی هستند چون نتوانستند مدرسه‌ای که جا برای رشته تجربی داشته باشد، ثبت‌نام هم انجام ندادند.

* توزیع کتب درسی تا 14 شهریور

توزیع کتب درسی به مدارس بر اساس اعلام سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در دوره‌های متوسطه اول و دوم از اواخر مرداد آغاز شده و برای دوره‌ ابتدایی از فردا آغاز می‌شود. اسداله مرتضایی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در خصوص اصلاح سفارش کتاب‌های درسی سفارش داده شده در سامانه کتب درسی اظهار کرد: «افرادی که به دلیل تکرار پایه، تغییر رشته یا محل تحصیل یا زندگی نیاز به اصلاح سفارش کتاب‌های درسی دارند از 4 مرداد لغایت 2 شهریور می‌توانند اقدام به اصلاح ثبت سفارش کتاب‌های درسی خود کنند».

وی در خصوص تقویم زمانی توزیع کتاب‌های درسی اظهار کرد: «با توجه به اینکه در سال تحصیلی آینده تمامی کتاب‌های درسی دوره‌های تحصیلی توسط مدارس به دانش‌آموزان توزیع خواهد شد، بر اساس تقویم زمانی مقرر است با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توزیع کتاب‌های درسی دوره اول متوسطه از تاریخ 25 مرداد ماه شروع و سایر مقاطع تحصیلی اعم از عادی و استثنایی از 10 شهریور ماه شروع و تا 15 شهریور ماه به اتمام برسد».

به گزارش فارس، با توجه به اینکه هنوز تعدادی از دانش‌آموزان ثبت‌نام مدرسه و به تبع آن کتاب درسی را انجام ندادند باید دید آیا آموزش و پرورش شرایطی را فراهم کرده است تا همه بتوانند به موقع ثبت‌نام کرده و کتاب درسی خود را دریافت کنند.

و آیا امسال همه کتاب درسی به موقع توزیع می‌شود؟ آیا امسال آموزش و پرورش برنامه‌ای دارد که کتاب درسی سر از بازار سیاه در نیاورد؟

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن