سیاسی

روحانی:‌ گفتم از شنبه همه چیز عادی می‌شود مگر مواردی که ستاد ملی کرونا بگوید

دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۹:۱۶ روحانی:‌ گفتم از شنبه همه چیز عادی می‌شود مگر مواردی که ستاد ملی کرونا بگوید

حسن روحانی گفت: در تعبیری کردم که در رسانه‌ها طوری دیگر تغییر دادند؛ در رسانه‌ها گفتند که ایشان گفته از شنبه همه چیز عادی می‌شود. من گفتم از شنبه همه چیز در روال معمول خودش قرار می‌گیرد مگر مواردی که ستاد ملی کرونا می‌گوید.

روحانی:‌ گفتم از شنبه همه چیز عادی می‌شود مگر مواردی که ستاد ملی کرونا بگوید

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، عصر امروز (دوشنبه ۲۷ مرداد) در نشست مدیران ارشد رسانه ملّی با بیان اینکه صدا وسیما در نزد مردم از جایگاه خاصی برخوردار است، تصریح کرد: صداوسیما، صدای نظام و سیمای نظام است. یعنی وقتی صداوسیما حرفی می‌زند، دنیا به‌عنوان خبری که مورد قبول نظام هست می‌شنوند. امّا اگر یک روزنامه یا سایتی حرفی بزند و یا حتی خبرگزاری‌های رسمی، باز جایگاه رسانه ملی را ندارند.

وی یکی از راه‌های سنجش اقدامات انجام شده را مقایسه دانست و گفت: اگر در همین مقطع کرونا، کارمان را با کار همسایگان و سایر کشورهای دنیا و یا با مقاطع دیگر کشور خودمان مقایسه کنیم، موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌ها قابل سنجش است.

نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران در حادثه کرونا درخشیدند

روحانی با بیان اینکه بی‌تردید نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران در حادثه کرونا درخشیدند، تصریح کرد: این عملکرد به‌گونه‌ای بوده که نمی‌توانیم بگوییم ما نسبت به کشورهای دیگر در مواجهه با کرونا، کم و کسری داشته‌ایم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در اوایل موج دوم کرونا، رسانه‌های فارسی زبان معاند در شروع کردند به تبلیغ این موضوع که این هم ناکارآمدی نظام ایران است، چرا که می‌بایست تعطیلات را یک ماه دیگر ادامه می‌دادند و کار را زود شروع کردند. بعد که همه آن کشورها با موج دوم روبرو شدند، یک رسوایی برای آن رسانه‌ها و تبلیغات‌شان به بار آمد.

روحانی افزود: کرونا برای مردم ما روشن کرد که این رسانه‌ها چقدر بی‌اعتبار هستند. این از نکات مهمی بود که مردم به رسانه ملی اعتماد کنند و به رسانه‌های بیگانه به تردید بنگرند.

کرونا نشان داد ساختار حقوقی نظام ما مناسب است

رئیس‌جمهور با تأکید بر اهمیت مدیریت کرونا گفت: کرونا نشان داد که ساختار حقوقی نظام ما برای حوادث و موقعیت‌های حساسی که پیش می‌آید، ساختار مناسبی است.

وی با بیان اینکه در همان روزهای نخست شروع کرونا و در سوم اسفند شورای‌عالی امنیت ملی تشکیل جلسه داد، گفت: مصوبه‌ای داشتیم که بر مبنای آن ستاد ملی مبارزه با کرونا تشکیل شد و در آنجا تصویب شد که مصوبات این ستاد، از لحاظ لزوم تبعیت، همتراز با مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی است و این را رهبر معظّم انقلاب امضاء کردند. تمام کارهایی که در ایام کرونا توانستیم انجام دهیم، کلیدش این مصوبه بود.

روحانی تصریح کرد: این ایام نشان داد ساختار حقوقی کشور ساختاری است که در روز مشکل می‌توان بروز و ظهور کند و با مصوبه خودش گروه‌گشا باشد. نکته دوم اینکه ما وارد معرکه‌ای شدیم که زیرساخت‌های کشور توانست با ما همراهی کند.

وی با یادآوری اینکه کادر درمانی کشور در رأس مبارزه با کرونا هستند، گفت: صداوسیما و دیگران همه در این عرصه حضور دارند، امّا اگر شرایط کادر درمان ما شرایط کادر درمان ۹۲ بود، چطور می‌توانستیم این شرایط را اداره کنیم؟ نسبت به این همه تختی که نیاز داشتیم، چکار می‌توانستیم بکنیم؟ در این هفت سال تخت بیمارستانی چه آن‌هایی که از نو تأسیس شد و چه آن‌هایی که بازسازی شد، بیش از دو برابر شد.

وی ادامه داد: اینکه در کرونا به یکباره ۲۵ تا ۳۰ هزار تخت را به بیماران کرونایی اختصاص می‌دهیم، مگر قبلش می‌توانستیم؟ همچین امکاناتی نداشتیم. اینکه آی‌سی‌یوهای ما به گونه‌ای بود که نه در موج اول و نه موج دوم با معضل مواجه نشدیم. در کشورهای دیگر دیدیم که تخت نداشتند یا تخت داشتند و آی سی یو نداشتند. در کشور ما هیچ جا این مشکل پیش نیامد.

برخی رسانه‌ها می‌گفتند بیمارستانی بیمار کرونایی قبول نکرد، من بلافاصله تماس می‌گرفتم و می‌دیدیم دروغ است

روحانی افزود: در موج دوم که ‌برخی رسانه‌ها می‌گفتند بیمارستان فلان شهر بیمار کرونایی را قبول نکرد، من بلافاصله تماس می‌گرفتم و می‌دیدیم دروغ است. یک مورد ما نداشتیم، البته ممکن است یک بیمارستانی امکاناتی نداشته و به بیمارستان دیگر ارجاع داده، یا یک شهر به شهر مجاور فرستاده باشد، امّا اینکه تخت یا آی سی‌یو نباشد، ما اصلاً چنین چیزی نداشتیم. این یکی از امتیازات کشور ما حتی بر اروپا و آمریکاست. می‌توانید مقایسه کنید که ما چه وضعی داشتیم و آن‌ها چه وضعی داشتند.

کدام کشور است که در این شرایط کرونا بتواند ده هزار تخت را اضافه کند؟

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال جاری علی رغم وجود تحریم و مشکلات، ده هزار تخت بیمارستانی را تا پایان سال اضافه خواهیم کرد، اظهار داشت: علاوه بر این دو هزار تخت آی سی یو را اضافه می‌کنیم و این کار کار عظیمی است. کدام کشور می‌تواند این کار را انجام دهد؟ حالا ممکن است کشورهایی باشند که از لحاظ اقتصادی این امکان را داشته باشند، امّا کشوری که با ما قابل مقایسه باشد کدام کشور است که در این شرایط کرونا بتواند ده هزار تخت را اضافه کند؟

روحانی تصریح کرد: این زیرساخت‌ها آماده بود که ما توانستیم این ویروس را تحمل کنیم. همچنین مثلاً در بخش آب و برق اگر شرایط ما شرایط قبلی بود، همین تابستان نمی‌توانستیم تحمل کنیم و حتماً‌ دچار خاموشی می‌شدیم. ما در این هفت سال ۱۶ هزار مگاوات برق اضافه کردیم. این ۱۶ هزار مگاوات برق است که باعث می‌شود ما بتوانیم شرایط موجود را تحمل کنیم.

وی افزود: البته در دولت‌های قبلی هم هر سال بر برق کشور اضافه می‌شد، امّا این مقایسه را صداوسیما خودش انجام دهد. چهارسال یا هشت سال را با یک مقطعی مقایسه کند. این مقایسه خیلی می‌تواند درس‌آموز باشد. البته وقتی از دولت یا تلاش‌های دولت بحث می‌کنیم، بحث یک فرد یا هیئت وزیران نیست. بحث همه کارگران، مهندسین، تلاش‌گران و سراسر کارمندان است. چند میلیون نفر دست به دست هم داده‌اند تا این کار عظیم انجام گرفته است.

روحانی با بیان اینکه دشمنان ما در همان روزهای اولیه شیوع کرونا اصرار داشتند و به افکار عمومی فشار می‌آوردند که کشور را به تعطیلی بکشانند، گفت: اگر ستاد ملّی مبارزه با کرونا نبود شاید خیلی مشکلات پیش می‌آمد. در همان اولین جلسات، همان تعبیری که من کردم که البته در رسانه‌ها طوری دیگر تغییر دادند؛ در رسانه‌ها گفتند که ایشان گفته از شنبه همه چیز عادی می‌شود. من گفتم از شنبه همه چیز در روال معمول خودش قرار می‌گیرد مگر مواردی که ستاد ملی کرونا می‌گوید. من داشتم بر این طرف موضوع تأکید می‌کردم.

وی افزود: در آن ایّام، هر استانی یک تصمیم می‌گرفت. حرف ما این بود که هیچ استانی نمی‌تواند برای استان خودش تصمیم بگیرد،‌بلکه یک مرکزیت وجود دارد به‌نام ستاد ملی مبارزه با کرونا.

اگر کشور تعطیل می‌شد چه وضعی پیش می‌آمد؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: شرایطی که دشمنان می‌خواستند به ما تحمیل بکنند، اگر کشور تعطیل می‌شد چه وضعی پیش می‌آمد؟ همان وضعی که اروپا به آن گرفتار شد که البته به آن صورت هم تعطیل نبود امّا نسبت به مواد بهداشتی و غذایی تا هفته‌‌ها گرفتار بودند. یعنی اگر در یک کشور پیشرفته اروپایی، دستمال کاغذی یا مواد غذایی می‌خواستی اگر از ساعت ۱۰ صبح می‌گذشت، معلوم نبود پیدا کنی. در کشور ما از این خبرها نبود و همه چیز به وفور پیدا می‌شد. الان هم به وفور پیدا می‌شود.

ادامه دارد …

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن