اجتماعی

سرماخوردگی در برابر ابتلا به کرونا مصونیت ایجاد نمی‌کند

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ – ۱۴:۵۴ سرماخوردگی در برابر ابتلا به کرونا مصونیت ایجاد نمی‌کند

معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان و رئیس کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت گفت: سرماخوردگی در برابر ابتلاء به کرونا مصونیت ایجاد نمی‌کند.

سرماخوردگی در برابر ابتلا به کرونا مصونیت ایجاد نمی‌کند

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره افزایش آمار مبتلایان به کرونا در فصل جاری اظهار داشت: بیماری کرونا با ما زندگی می کند و ما باید نحوه زندگی کردن با این بیماری را یاد بگیریم و با این ویروس کنار بیاییم.

وی افزود: طبق شواهد امکان کشف واکسن و یا داروی موثر برای این بیماری در آینده نزدیک وجود نخواهد داشت. بنابراین تنها ابزار ما برای مقابله با این بیماری رفتارمان است.

حق دوست با اشاره به اظهارات اخیر زالی مبنی بر افزایش 4 تا 5 برابری بیماران کرونایی در ماه های آینده در صورت عدم کنترل آن اظهار داشت: این سناریو بدترین سناریو است و ایشان و دیگر مسئولین هم باید خود را برای بدترین سناریو آماده کنند. زالی قطعاً به عنوان فرمانده در خط مقدم مقابله با این بیماری باید بدترین شرایط را در نظر بگیرند و آمادگی های لازم را برای مقابله با آن داشته باشند.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت درباره علل افزایش آمار مبتلایان این بیماری خاطرنشان کرد: نظریه های مختلفی مبنی بر تغییر آب و هوا، عفونت مجدد و تغییر ماهیت ویروس وجود دارد؛ اما نکته مهم حائز اهمیت، نحوه مقابله با آن و رفتار مردم است که بیشتر از سه چهارم علت ها را به خود اختصاص می دهد. چنانکه رفتار مردم می تواند شیوع این بیماری را به راحتی تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: پیشگیری از شیوع این بیماری در ابتدا با روند بسیار موفقیت آمیزی شروع شد اما؛ به دلیل خسته شدن مردم و نیازهای عاطفی، شاهد برگزاری مجدد مراسم های ختم و عروسی و محفل های دوستانه و خانوادگی هستیم و گویا حساسیت های اولیه از بین رفتند. با اینکه ما انسان ها به رفع نیازهای عاطفی محتاجیم ولی باید بیشتر مراقب باشیم. این بیماری همچنان حضور دارد و همچنان کشنده و خطرناک است و از مردم خواهش می کنیم طبق اصول بهداشتی رفتار کنند.

حق دوست با اشاره به الزام در بالا بردن ضمانت اجرایی دستورالعمل ها گفت: به نظر می‌رسد دولتمردان باید تخطی گران از اصول بهداشت اولیه را مجازات کنند و اقدامات سختگیرانه تری برای رعایت این نکات اتخاذ کنند. خواسته درونی مردم و فشار بیرونی بایستی با یکدیگر همراه شوند تا یک فرهنگ صحیح بتواند جای خود را پیدا کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در انتها در خصوص احتمال مصون شدن از ابتلا به کرونا با ابتلاء به سرماخوردگی گفت: تا به این لحظه مستنداتی در این باره ثبت نشده است. برخی از انواع سرماخوردگی از جنس ویروس کرونا هستند و می توانند افراد را در مقابل این بیماری محافظت کنند؛ اما این به معنی معاف بودن از رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی نیست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن