اقتصادی

سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی برای کاهش وابستگی عراق به ایران

شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۳:۱۳ سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی برای کاهش وابستگی عراق به ایران

طی روزهای آینده چند شرکت آمریکایی با هدف کاهش وابستگی عراق به ایران سرمایه‌گذاری 8 میلیارد دلاری در حوزه انرژی این همسایه غربی را کلید زد.

سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی برای کاهش وابستگی عراق به ایران

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، طی روزهای گذشته و همگام با سفر نخست‌وزیر عراق به آمریکا، شرکت‌های آمریکایی هم از سرمایه‌گذاری 8 میلیارد دلاری خود بر صنعت انرژی عراق پرده برداشتند.

بر همین اساس 5 شرکت آمریکایی از جمله شورون، قراردادهایی با دولت عراق در راستای کاهش وابستگی این کشور به ایران به خصوص در حوزه برق بستند.

بنا به اعلام وزارت انرژی آمریکا، شرکت‌های هانیول، بیکرر هاگز، جنرال الکتریک، استلار انرژی، و شورون قراردادهایی با مجموع ارزش 8 میلیارد دلار با وزارت برق و نفت عراق امضا کردند.

قرار است در راستای این قراردادها شرکت هانیول، در توسعه پروژه گازی الراتاوی، به وزارت نفت عراق کمک کنند.

ژنرال الکتریک هم قرار است در پروژه تعمیرات و نگهداری و همچنین افزودن واحدهای سیکل ترکیبی به چند نیروگاه عراق و همچنین متصل کردن شبکه برق این کشور به دیگر کشورهای همسایه همکاری کند.

بیکرهیوز هم قرار است در قالب قرارداد امضا شده با وزارت نفت عراق شرایط را برای استفاده از تجهیزات و خدمات این شرکت در میادین نفتی عراق فراهم کرده و همچنین پروژه‌ای را برای تبدیل گاز فلر به برق اجرایی کند.

شورون هم قرار است در اکتشاف و تولید نفت در استان ذی‌قار عراق ورود کند.

قرار است کمیته مشترکی هم در راستای هماهنگی و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آمریکا در عراق و کاهش وابستگی این کشور به ایران در حوزه انرژی تشکیل شود.

دن برویلت، وزیر انرژی آمریکا، طی بیانیه‌ای درباره این توافقات گفت قراردادهای انجام شده برای آینده صنعت انرژی عراق بسیار مهم است و من مطمئنم که همان کشورهایی که باعث شدند آمریکا در حوزه انرژی خودکفا شود تمام تلاش خود را می‌کنند تا به عراق کمک کنند که در حوزه انرژی به تمام ظرفیت خود دست یابند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن