اقتصادی

شکست عملیات بازار باز با اجرای طرح گشایش اقتصادی+ویدئو

سه‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۳:۳۳ شکست عملیات بازار باز با اجرای طرح گشایش اقتصادی+ویدئو

در حالی که انتشار اوراق سلف موازی نفتی منجر به کاهش شدید جذابیت و تقاضای اوراق بدهی ریالی و نهایتا شکست عملیات بازار باز خواهد شد، رئیس کل بانک مرکزی از انتشار اوراق نفتی دفاع کرده است.

شکست عملیات بازار باز با اجرای طرح گشایش اقتصادی+ویدئو

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اخیرا حسن روحانی رئیس جمهور از بررسی طرح پیشنهادی دولت برای گشایش اقتصادی در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا خبر داد.

طرح مذکور، طرح پیش فروش نفت با استفاده از اوراق سلف موازی نفتی است. براساس این طرح، دولت پیشنهاد داده است که 200 میلیون بشکه نفت را با توجه به قیمت روز نفت و نرخ ارز نیما به مردم فروخته شود و دولت متعهد شود این اوراق را در در سررسید دوساله به قیمت روز نفت و نرخ روز ارز، از مردم بازخرید نماید. دولت حداقل سود این اوراق را معادل سقف سود بلندمدت بانکی تضمین کرده است.

از آنجایی که ارزش این اوراق به نرخ ارز و قیمت دلاری هر بشکه نفت در دو سال آینده وابسته است، بازدهی انتظاری این اوراق بسیار بالاست و حتی امکان دارد به سالانه 100 درصد هم برسد.

با توجه به سود بالای این اوراق، جذابیت و تقاضای اوراق بدهی ریالی به شدت کاهش خواهد یافت و نهایتا عملیات بازار باز با مشکل مواجه میشود؛ زیرا لازمه موفقیت کامل عملیات بازار باز وجود یک بازار بدهی ریالی عمیق است.

با این وجود، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی که مدافع اصلی عملیات بازار باز محسوب می شود، از انتشار اوراق سلف موازی نفتی هم دفاع کرده است.

ویدیوئی درباره این موضوع در ادامه آمده است:

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن