اجتماعی

صنعت آسیب‌دیده گردشگری به حمایت ملی نیاز دارد

سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۴:۴۲ صنعت آسیب‌دیده گردشگری به حمایت ملی نیاز دارد

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: صنعت گردشگری آسیب‌دیده از بحران کرونا برای بقا و حیات دوباره نیازمند حمایت ملی است.

صنعت آسیب‌دیده گردشگری به حمایت ملی نیاز دارد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، ولی تیموری در جلسه‌ای با محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس فراکسیون گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت فعالان گردشگری اظهارداشت: به دنبال حوادث و اتفاقات ناخوشایند نیمه دوم سال گذشته که منجر به لغو سفر گردشگران بین‌المللی از ابتدای سال جاری میلادی به کشورمان شد و پس از آن شیوع بیماری کرونا که عملا صنعت گردشگری کشور را با چالش‌های اساسی روبرو ساخت، شاهد افول در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی بوده‌ایم.

وی افزود: به منظور احیای دوباره این حوزه نیاز به اتخاذ تدابیر مختلف از جمله بخشودگی مالیات و هزینه‌های تأسیسات گردشگری آسیب‌دیده از شیوع کرونا وجود دارد که برای تحقق آن اهمیت حمایت ملی و یاری تمامی نهادهای فرابخشی مرتبط با موضوع سفر نمود پیدا می‌کند.

تیموری یادآور شد: نبود امکان ترسیم دورنمای کلی برای خروج از این وضعیت فعالان حوزه گردشگری و صنایع‌دستی کشور را به شدت مستاصل کرده است و بیم آن می‌رود روند تعدیل و اخراج کارکنان و کارشناسان این حوزه فضای کسب وکار‌های موجود را بیش از پیش متلاطم کند.

معاون گردشگری گفت: متاسفانه تاکنون حمایت قابل توجهی از بخش گردشگری و صنایع‌دستی صورت نگرفته و علیرغم مکاتبات و گزارش‌های ارسالی به مراجع مختلف، هیچگونه تمایزی به فعالان این حوزه نسبت به سایر حوزه ها که زمان بسیار کوتاهی را با این بحران مواجه بودند، قائل نشده‌اند.

تیموری با برشمردن ویژگی‌هایی که صنعت گردشگری را از سایر حوزه‌ها متمایز و در نتیجه ضرورت حمایت متفاوت را دو چندان می‌کند، اظهار کرد: امکان نداشتن ذخیره یا نگهداشت خدمات گردشگری، آسیب‌پذیر بودن فعالان این حوزه به دلیل نو پا بودن، کوچک و متوسط بودن نوع کسب و‌کار، سیال بودن ماهیت صنعت گردشگری کشور و نیز تاثیرپذیری از پیامدهای محیطی از جمله ویژگی‌هایی است که این حوزه را نیازمند یاری و نگاه متفاوت می‌کند.

معاون گردشگری با تشریح شرایط حاکم بر فضای صنعت گردشگری کشور پیشنهاد کرد: تخصیص تسهیلاتی با نرخ کارمزد تک رقمی و دوره تنفس یک‌ساله، برخورداری افراد حقیقی و حقوقی دارای مجوز فعالیت گردشگری و صنایع دستی از تسهیلات سرمایه در گردش، امهال یکساله باز‌پرداخت تسهیلات دریافتی و بخشودگی کامل مالیات، عوارض و سایر هزینه‌های فعالان این حوزه در طول سال جاری می‌تواند جانی دوباره به صنعت گردشگری کشور ببخشد.

تیموری خاطرنشان کرد: نیاز است با توجه به رکود صنعت گردشگری و زیان‌های وارد شده به فعالان این صنعت، خصوصا در اثر بحران کرونا با ارائه راهکارهای مناسب جهت عبور از این بحران به مسائل و مشکلات این صنعت در فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی توجه بیشتری شود.

اولویت اصلی نظام باید به سمت گردشگری باشد

همچنین در این جلسه محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری کشور و رسیدگی به مشکلات فعالان این حوزه اظهارکرد: صنعت گردشگری می‌تواند برای کشور ارز‌آور باشد، لذا باید این حوزه را جدای از مسائل سیاسی دانست و اولویت اصلی نظام باید به این سمت سوق پیدا کند.

وی به رویکرد مثبت مجلس نسبت به مقوله گردشگری اشاره کرد و افزود: در بودجه سال آینده، باید بخشی جهت کمک بلاعوض به فعالان آسیب‌دیده گردشگری در نظر گرفته شود که بنده این موضوع و پیشنهادات معاونت گردشگری را از طریق فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهم کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن