اقتصادی

فارس من| انعقاد قرارداد اجرای 2 مگاپروژه پژوهشی در بخش صنایع معدنی

دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۳:۴۷ فارس من| انعقاد قرارداد اجرای 2 مگاپروژه پژوهشی در بخش صنایع معدنی

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از انعقاد قرارداد اجرای ۲ مگاپروژه پژوهشی در بخش صنایع معدنی در آینده نزدیک خبر داد.

فارس من| انعقاد قرارداد اجرای 2 مگاپروژه پژوهشی در بخش صنایع معدنی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه ای با عنوان «حمایت مادی و حقوقی از کارهای تحقیقاتی علمی در هر سطح» عنوان کردند که مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید و معلمان بر ضرورت حمایت از محققات و بلندپروازی در کارهای علمی تاکید کردند. عمده مشکلات کشور پس از انقلاب هم به عدم توجه به این حوزه بر می گردد. موضوعی که باعث شده کشور ما با تهدیدات دشمن آسیب پذیر شود. بارها رهبری بر این موضوع تاکید کرده اند. اگر چنانچه به تحقیقات و پژوهشگران در هر سطحی به طور جدی توجه شود و اجازه بلندپروازی به محققین داده شود قطعا مانند کشورهای دیگر شاهد تولید علم و رشد فزاینده علمی خواهیم بود.

در این مورد خداداد غریب پور، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با تاکید بر اینکه توسعه فناوری در حوزه معدن و صنایع معدنی بدون توجه به تحقیق و پژوهش امکان پذیر نیست، اظهار داشت: ۲۶ پروژه و موافقت نامه تقاضامحور را با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را در سال ۹۸ تعریف کرده ایم.

وی افزود: اکنون ۲ مگاپروژه در حوزه بهره وری کل زنجیره ارزش صنایع معدنی (مجری طرح: کنسرسیوم دانشگاه تهران و تربیت مدرس) و نیز انجام مطالعات تطبیقی نقشه راه های مختلف صنایع معدنی تا افق ۲۰۵۰ در کشورهای پیشرفته معدنی و ایران (مجری طرح: دانشگاه صنعتی شریف) در آستانه انعقاد قرارداد است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین با اشاره به اینکه تا پایان شهریور امسال، 5 پروژه پژوهشی کاربردی به قرارداد تبدیل می شوند، گفت: تعدادی از این پروژه ها شامل «ارائه الگوی و مدل سازی ارزیابی خطرات و ریسک های ایمنی پویا در معادن سنگ آهن» و «تدوین شاخص‌های ملی اثربخشی معدن و صنایع معدنی» است.

وی ادامه داد: «بررسی سیستم های کنترل ایمنی عملیات در هلدینگ های بزرگ بین المللی معدنی و صنایع معدنی دنیا و انطباق آن با سیستم های جاری واحدهای تابعه ایمیدرو و طراحی، مدل سازی و تدوین سیستم های کنترل ایمنی عملیات در گروه های هدف مطابق با الگوهای استاندارد»، «بررسی صنایع قابل بارگذاری در مناطق ویژه اقتصادی مشتمل بر صنایع آلومینیم، سیمان، پایین دست فولاد و منیزیم منطبق با شرایط منطقه»، «بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه مواد پیشرفته فلزی با توجه به رویکردهای موجود در دنیا و تجربیات موجود در کشور با هدف اولویت‌بندی آنها»، از دیگر پروژه های مذکور است.

انعقاد قرارداد ۷ پروژه دانشگاهی در قالب حمایت از پایان نامه تحصیلات تکمیلی تا پایان شهریور

غریب پور با اشاره به اینکه ۷ پروژه پژوهشی در قالب حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری تا پایان ماه جاری به قرارداد تبدیل می شوند، توضیح داد: این پروژه ها مشتمل بر «بررسی روش های علمی سیلیس زدایی از سیلیس موجود ایلمنیت تولیدی در واحد فرآوری معدن تیتانیوم کهنوج» و «بهینه‌سازی و تولید فروتیتان از سرباره حاصل از ذوب کنسانتره تیتانیوم مجتمع تیتانیوم کهنوج» است.

وی ادامه داد: «تولید پیگمنت به روش ARGEX »، «استحصال اکسید وانادیوم از کنسانتره تیتانومگنتیت »، مطالعات تطبیقی در احیا معادن کوچک مقیاس و نقش آن در زنجیره تامین مواد معدنی « طراحی و بهینه سازی غبارگیرهای مدارهای سنگ شکنی» معدن سنگان و «بررسی تاثیر سیستم‌های انفجار بر اندازه خردایش »، پروژه های دیگر دانشگاهی است که در قالب حمایت از پایان نامه تحصیلات تکمیلی انجام می شوند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن