اقتصادی

فارس من| بومی سازی قطعات و ماشین آلات معدن و صنایع معدنی

جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۳:۱۵ فارس من| بومی سازی قطعات و ماشین آلات معدن و صنایع معدنی

مشاور امور بومی سازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از بومی سازی و طراحی برخی قطعات و ماشین‌آلات بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.

فارس من| بومی سازی قطعات و ماشین آلات معدن و صنایع معدنی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت موضوعی با عنوان «تولید ملی و رونق تولید با همکاری صنعت و دانشگاه» بر لزوم توجه به بومی سازی ساخت قطعات و تجهیزات صنعتی تاکید کردند.

در این باره حسن یونسیان، مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی سازی گفت: این سازمان از سال گذشته به حوزه طراحی و ساخت ماشین‌آلات معدنی ورود پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: طی سال های گذشته در ساخت قطعات متمرکز بودیم و هر قطعه، طراحی و مهندسی خاص خود را داشت، اما از سال گذشته با همکاری شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی داخلی به سمت طراحی و ساخت ماشین آلات رفته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در این بخش دانش و فناوری اساسی‌ترین عامل است، ادامه داد: خبر خوب این است که کار در این حوزه شروع شده و تعدادی ماشین طراحی،‌ مهندسی و ساخته شده است.

یونسیان افزود: از حدود سال 87- 88 که دور نخست تحریم‌های بین المللی جدی شد، فولاد سازان و معدن کاران کشور به سمت استفاده از سازندگان و فناوری های داخلی روی آوردند و کار طراحی، مهندسی و ساخت قطعات را شروع کردند.

وی افزود: طی سال های گذشته، در بخش فناوری صنایع معدنی، مهندسان و واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌های خصوصی بخش معدن و صنایع معدنی، اقدامات ارزنده ای انجام داده اند. به عنوان مثال، در سیستم احیای مستقیم، روش پِرِد، اختراع و ثبت شد و از این رو، فناوری منحصر به فردی در کشور ایجاد شد و از این نظر، کشور متکی به خود شده است.

بومی سازی سنگ شکن

یونسیان خاطرنشان کرد: بومی سازی به معنای ساخت 100 درصدی قطعات منفصله در کشور نیست. چرا که برخی قطعات شاید یک یا 2 سازنده در دنیا داشته باشد از این رو نمی‌توان گفت که با تهیه آن قطعات، به خارج وابسته شده‌ایم.

وی ادامه داد: طراحی و ساخت ماشین آلات از اهمیت بالایی برخوردار است که خوشبختانه روند به خوبی پیش می‌رود.

مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در امور بومی سازی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بومی سازی طی یک سال اخیر گفت: روکش کردن لاستیک دامپتراک در شرکت گل گهر برای نخستین بار از حدود 7 ماه پیش عملیاتی شده است.

وی در ادامه گفت که طراحی، مهندسی و ساخت سنگ شکن نیز در داخل انجام شده است.

یونسیان افزود: طراحی، مهندسی و ساخت قطعات پیشرفته تر نظیر ماشین ریخته گری تجهیزات نورد و غیره در حال انجام است.

برنامه صرفه جویی حدود یک میلیارد دلاری با بومی سازی

یونسیان با بیان اینکه تمامی قطعات وارد شده از خارج طی سال های گذشته را برای اطلاع سازندگان داخلی و ساخت آنها به معرض نمایش گذاشته‌ایم، گفت: طی 10 سال گذشته، در بخش فولاد و صنایع معدنی با داخلی سازی قطعات، 1.5 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: برنامه امسال نیز صرفه جویی ارزی 850 تا 900 میلیون دلار در ساخت و مهندسی قطعات و ماشین آلات است که با دانش حاصل شده، قابل تحقق است.

انتهای پیام/ب

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن