اجتماعی

فارس من| داروهای بیماران «سی اف» رایگان توزیع می‌شود

سه‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ – ۲۳:۰۳ فارس من| داروهای بیماران «سی اف» رایگان توزیع می‌شود

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت ضمن تشریح جزئیات برنامه‌های حمایتی بیماران CF، از توزیع رایگان داروهای این بیماران خبر داد.

فارس من| داروهای بیماران «سی اف» رایگان توزیع می‌شود

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ضمن تشریح جزئیات برنامه‌های حمایتی بیماران CF، از توزیع رایگان داروهای این بیماران خبر داد.

وی در پاسخ به برخی موارد مطرح شده در خبری درخصوص بیماران مبتلا به CF ( سیستیک فیبروزیس)، بیان کرد: در راستای حمایت از بیماران صعب العلاج از آذر ماه سال1397، این مرکز اقدام به تشکیل کمیته مشورتی CF با حضور اساتید به نام در رشته‌های مختلف مرتبط با بیماری شامل، فوق تخصص های ریه، گوارش، غدد و تغذیه، گرفت.
*تهیه بسته خدمتی بیماران CF
وی افزود: در اولین اقدام صورت گرفته در این راستا، جلسات کارشناسی که با حضور اساتید دانشگاهی برگزار شد، بیماری CF ( سیستیک فیبروزیس) در گروه بیماری های صعب العلاج و مورد حمایت برنامه های درمانی این معاونت قرار گرفته و بسته خدمتی بیماران CF تهیه شد. پس از برآورد هزینه های این بسته، دستورالعمل حمایتی بیماران خاص، صعب العلاج، سرطان و پیوند اعضا به کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ و از مهرماه 1398 لازم الاجرا شد.
شادنوش درخصوص دستورالعمل حمایتی بیماران خاص، صعب العلاج، سرطان و پیوند اعضا، خاطرنشان کرد: این دستورالعمل با هدف حفاظت مالی بیماران گروه هدف در برابر هزینه های تشخیصی، درمانی، دارویی و توانبخشی تهیه شده و تمامی بیماران ایرانی دارای بیمه پایه (3بیمه اصلی) که مبتلا به بیماری های خاص، صعب العلاج، پیوند اعضا و سرطانند، منطبق بر مفاد این دستورالعمل، مشمول این برنامه هستند. بیماران CF نیز که شامل بیماران صعب العلاج هستند، از حمایت های این برنامه مستثنی نیستند.
وی، برنامه های حمایتی بیماران CF ( سیستیک فیبروزیس) در حوزه های مختلف را اعلام و عنوان کرد: براین اساس، کلیه ویزیت ها و مشاوره های فوق تخصصی و تخصصی ( ریه، گوارش، تغذیه )، خدمات توانبخشی مورد نیاز شامل، فیزیوتراپی تنفسی، آزمایشات تخصصی تشخیصی و تست های ریوی مورد نیاز دوره ای، تصویر برداری ها شامل، اسکن استخوان، گرافی قفسه سینه، واکسن های مرتبط با بیماری ( آنفولانزا و پنوموکوک)، خدمات بستری مرتبط با بیماری زمینه ای تا سقف مبلغ مشخص، در صورت انجام در مراکز دولتی و دانشگاهی، مشمول حذف فرانشیز و به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد.
*توزیع رایگان داروی کلرید سدیم هایپرتونیک تولید داخل به بیماران CF، علیرغم عدم پوشش بیمه‌ای
شادنوش در ادامه، در خصوص داروهای مورد نیاز بیماران CF ( سیستیک فیبروزیس)، تصریح کرد: درعین حال، در مورد داروهای این بیماران باید گفت که داروی کلرید سدیم هایپرتونیک 7% تولید داخل علیرغم عدم پو شش بیمه ای به صورت صد در صد و رایگان در اختیار بیماران CF قرار می‌گیرد.
وی افزود: همچنین، داروی توبرومایسین به دو صورت استنشاقی و نبولایزر و کپسول اورسوبیل(ursobil) تحت پوشش بیمه بوده و با عنایت به حمایت این مرکز، فرانشیز سهم بیمار از محل اعتبارات این مرکز پوشش داده می شود و به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد.
*داروی تولید داخل پانکراتین موجود است
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در خصوص داروی پانکراتین با نام تجاری کرنون (برند خارجی)، عنوان کرد: با توجه به اینکه داروی تولید داخل پانکراتین موجود است و با توجه به سیاست وزارت متبوع در حمایت از داروهای تولید داخل، برند ایرانی این دارو مشمول حمایت حذف فرانشیز از سوی مرکز بوده و به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد. بدیهی است ما به التفاوت قیمت داروی کرنون (برند خارجی) توسط خانواده ها پرداخت می شود.
*واردات کرنون در دستور کار قرار گرفته است

وی در ادامه، در خصوص کمبود داروی کرنون که بعضا به آن اشاره می‌شود، یادآور شد: به دلیل تحریم‌های ظالمانه علیه کشور عزیز و مظلوممان، واردات داروهای خارجی به سختی صورت می‌‌گیرد و داروی کرنون از این مقوله مستثنی نیست، لیکن بر اساس پیگیری های به عمل آمده از سازمان غذا و دارو، واردات کرنون در دستور کار قرار گرفته و امید می رود در آینده ای نزدیک، این دارو در دسترس قرار گیرد.
شادنوش در پایان، درخصوص عوارض مصرف داروی ایرانی ، توضیح داد: لازم است، ادعای مذکور از سوی پزشکان محترم درمانگر با تکمیل فرم ADR ( فرم عوارض دارویی ) اعلام شود و صرف اشاره توسط بعضی از بیماران عزیز یا خانواده آنان نمی‌تواند ملاک عمل و تصمیم کلی قرار گیرد.

گفتنی است خانواده‌های بیماران سی اف با ثبت سوژه‌ای در سامانه فارس من با عنوان «درددل‌ خانواده‌های بیماران CF از تأمین دارو» خواستار پیگیری مشکلاتشان شده بودند که خبرگزاری فارس طی چند گزارش مشکلات این بیماران را پیگیری کرد.

*آخرین وضعیت تأمین داروهای بیماران «سی اف»/ جزئیات بودجه 25میلیاردی بیماران

*روایت «فارس‌من»| زندگی در جوار مرگ؛ رنج و گرفتاری‌های مبتلایان به CF در ده پرده

*فارس من| گزارشی از کمبود داروی «پانکراتین» نداشتیم

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن