اقتصادی

فارس من| موانع ترخیص 2100 خودرو خارجی دپو شده در گمرک/ آخرین مهلت؛26 شهریور

سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۴:۵۵ فارس من| موانع ترخیص 2100 خودرو خارجی دپو شده در گمرک/ آخرین مهلت؛26 شهریور

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تشریح موانع ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک، گفت: آخرین مهلت ترخیص این خودروها 26 شهریورماه است و این در حالی است که برخی واردکنندگان با مشکل عدم صدور گارانتی روبرو هستند.

فارس من| موانع ترخیص 2100 خودرو خارجی دپو شده در گمرک/ آخرین مهلت؛26 شهریور

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه های مختلفی از جمله «تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک چه زمانی مشخص میشود؟» و «تکلیف ماشین های وارداتی مانده در گمرک چیست؟» خواستار تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک و ترخیص آنها شده بودند.

در این مورد مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه 2100 دستگاه خودروی وارداتی همچنان در گمرک باقی مانده‌اند و ترخیص نشده‌اند، اظهار داشت: حدود 800 دستگاه از این خودروها در اختیار مرجع قضایی است که هنوز رفع توقیف نشده است، هر چند مرجع قضایی همکاری زیادی برای این موضوع داشته است.

وی با بیان اینکه کل خودروهای دپو شده در گمرک حدود 7 هزار دستگاه بوده است، افزود: در حال حاضر موانعی برای ترخیص خودروهای باقیمانده در گمرک وجود دارد که یکی از آنها سوء برداشت از ماده 4 قانون حمایت از مصرف کننده است به طوری که طبق این ماده قانونی، هر فردی که بخواهد خودرو به کشور وارد کند باید از نمایندگی رسمی آن خودرو، گارانتی خریداری کند. این در حالی است که هم اکنون بسیاری از نمایندگی‌های رسمی تعطیل شده‌اند و یا اصولا کسی گارانتی بابت خودروها ارائه نمی‌کند.

دادفر ادامه داد: این معضل باعث شده تا شرکت‌های غیر نمایندگی برای خروج خودروهایشان از گمرک با مشکل روبرو باشند.

* مشکلات ترخیص خودرو از گمرک شهریار

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این که گمرک شهریار، گمرک معین کشور برای ترخیص خودروهای وارداتی است، اظهار داشت: بخش دیگری از مشکل ترخیص خودروها به منقضی شدن کارت‌های بازرگانی افراد واردکننده خودرو مربوط می‌شود که با وجود دستور مرجع قضایی و رئیس کل گمرک مبنی بر باز کردن این کارت‌های بازرگانی، گمرک شهریار از این کار امتناع می‌کند و همین موضوع، خروج خودروها را از گمرک با مشکل روبرو کرده است.

وی تصریح کرد: اگر این واردکنندگان بخواهند نسبت به تمدید کارت بازرگانی خود اقدام کنند، دو تا سه ماه زمان می‌برد و این در حالی است که آخرین مهلت ترخیص خودروها از گمرک 26 شهریور ماه تعیین شده است.

دادفر افزود: برخی خودروهای موجود در گمرک، سه سال پیش وارد کشور شده‌اند و واردکنندگان در آن زمان برای واردات خودرو اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده‌اند. حالا در این مدت که از واردات خودروها می‌گذرد به دلیل این که تجارتی نداشته‌اند، اقدامی برای تمدید کارت‌های بازرگانی خود نکرده‌اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اظهار داشت: در حال حاضر سازمان توسعه تجارت می‌گوید که این افراد باید کارت بازرگانی معتبر ارائه دهند تا سقف سفارش آنها فعال شود که این کار نیز زمان بر است.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن