اجتماعی

لزوم تجهیز مرزهای کشورهای منطقه در مقابله با عرضه مواد مخدر

چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۲:۱۴ لزوم تجهیز مرزهای کشورهای منطقه در مقابله با عرضه مواد مخدر

معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر تقویت و تجهیز مرزهای کشورهای عضو منطقه در حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر، گفت: این مهم، باید مورد توجه برنامه آتی منطقه‌ای سازمان ملل قرار گیرد.

لزوم تجهیز مرزهای کشورهای منطقه در مقابله با عرضه مواد مخدر

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، سردار ناصر اصلانی، معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در «نشست دو جانبه در قالب برنامه منطقه‌ای – سازمان ملل» که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن همکاری با ساختارهای مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه مبارزه با موادمخدر، همواره یکی از فعال‌ترین کشورها در مشارکت در برنامه‌های مشابه از جمله برنامه منطقه‌ای افغانستان و کشورهای همسایه بوده و می‌باشد.

وی ضمن تأکید بر آمادگی ایران نسبت به ادامه همکاری در چارچوب برنامه منطقه‌ای و همچنین اولویت‌های مطرح شده در سند پیش‌نویس برنامه منطقه‌ای برای سال‌های 2021 تا 2025، گفت: با توجه به اینکه موقعیت کشورها اعم از مبدأ، مقصد و ترانزیت مواد مخدر و پیش سازهای شیمیایی، مستلزم تعریف برنامه‌ها و راهبردهای متفاوت است، جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که برنامه منطقه‌ای نباید موجب غفلت از اولویت‌های ملی کشورهای عضو شود و این بدان معنا است که هر کشور، صرف نظر از راهبردها و اولویت‌های مشترک منطقه‌ای دارای اولویت‌های مشخص ملی است که ناشی از شرایط و نیازهای کشورش است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران انتظار را دارد که توجه برنامه منطقه‌ای در اختصاص منابع و امکانات، متناسب با میزان عملکرد و اقدامات کشورها باشد. در واقع جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی مجدد برای همکاری با برنامه منطقه‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی و هرگونه ابتکار دیگر در تهران (حضوری یا مجازی) انتظار دارد تا برنامه منطقه‌ای وارد عرصه‌های مناسب دیگری علاوه بر مباحث آموزشی نیز شود.

سردار اصلانی تاکید کرد: تقویت و تجهیز مرزهای کشورهای عضو منطقه در حوزه مقابله با عرضه از جمله موضوعات بسیار مهم است که باید مورد توجه برنامه آتی منطقه قرار گیرد.

وی بهره‌گیری و ارتقای ظرفیت‌های منطقه‌ای موجود را بسیار حائز اهمیت خواند و گفت: در این راستا جمهوری اسلامی ایران با توجه به تجربیات ارزشمند مرکز تربیت سگ‌های مواد یاب پلیس، آمادگی تبدیل این نهاد آموزشی را به یک مرکز منطقه‌ای اعلام می‌دارد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر بر اهمیت جایگاه ابتکار سه جانبه به‌عنوان ساختاری که سه عضو مهم از برنامه منطقه‌ای یعنی جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و پاکستان حضور دارند، تأکید و توصیه کرد: پشتیبانی و حمایت لازم از این ابتکار به‌ عنوان هسته اصلی برنامه منطقه‌ای انجام شود؛ چرا که این امر، می‌تواند به ارتقا و توانمندسازی برنامه منطقه‌ای بینجامد.

سردار اصلانی ایجاد مرکز منطقه‌ای ظرفیت‌سازی و پژوهش در درمان اختلالات ناشی از سوءمصرف موادمخدر در ایران را که از سال گذشته فعالیت منطقه‌ای خود را آغاز کرده است، فرصت بسیار مغتنمی خواند که موجبات بهره‌مندی متخصصان کشورهای عضو برنامه منطقه‌ای را فراهم کرده است و گفت: انتظار می‌رود نسبت به تقویت بیش‌ازپیش این مرکز، اقدامات عملی اثربخش انجام شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در قالب برنامه منطقه‌ای تجربیات مفیدی را کسب کرده که از آن جمله می‌توان به میزبانی دو نشست تخصصی با موضوعات پیش‌سازهای شیمیایی و بیش‌مصرفی موادمخدر که در سال 2019 در تهران انجام شد، اشاره کرد. لذا همواره این آمادگی وجود دارد تا نسبت به تداوم این‌گونه فعالیت‌های اثربخش اقدام شود؛ ضمن اینکه اولویت پیش‌سازهای شیمایی هرگز نباید مورد غفلت واقع شود.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نباید از نظر دور داشت که عنوان این برنامه «افغانستان و کشورهای همسایه» است و همکاری 8 کشور منطقه برای حل مسائل ناشی از اصلی‌ترین عضو این گروه، یعنی افغانستان است؛ بنابراین تأکید می‌کنم که صحبت در خصوص برنامه منطقه‌ای نباید موجب غفلت از افغانستان و مقابله با کشت و تولید و قاچاق مواد مخدر از مبدأ – افغانستان- شود.

سردار اصلانی تصریح کرد: توفیق برنامه منطقه‌ای مستلزم تمرکز اقدامات و برنامه‌ها در افغانستان و البته دسترسی تیم‌های تخصصی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) به سراسر قلمروی این کشور و همکاری افغانستان با کشورهای همسایه است.

وی عدم انتشار گزارش UNODC در خصوص تریاک در افغانستان را یادآور شد و بر آمادگی جمهوری اسلام ایران برای همکاری با تمام کشورهای همسایه در بخش‌های آموزش، تبادل اطلاعات و انجام همکاری‌های عملیاتی تأکید کرد.

اصلانی در رابطه با پیشنهاد مشارکت سایر کشورها به ‌عنوان ناظر یا دوستان برنامه منطقه‌ای، استقبال ایران را از هرگونه ساختار همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام کرد و گفت: پیش از گسترش و توسعه ساختار برنامه منطقه‌ای حاضر، باید به تقویت ساختارهای موجود و این نکته پرداخت که 8 کشور عضو برنامه منطقه‌ای در کنار UNODC برای حل چالش و مسئله‌ای گرد هم آمده‌اند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر متذکر شد: باید توجه کرد که موضوع مواد مخدر از منشأ افغانستان یک مسئله بین‌المللی است و ضمن یادآوری اصل مسئولیت مشترک، بر این نکته تأکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تا دوستان برنامه منطقه‌ای، حمایت و پشتیبانی مالی، فنی و تجهیزاتی لازم را از کشورهای عضو برنامه منطقه‌ای انجام دهند.

همچنین امیرعباس لطفی مدیرکل روابط بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ایران آماده همکاری با UNODC و هر کشوری از منطقه در خصوص مقابله با مواد مخدر است، ایران با آغوش باز نمایندگان دو کشور افغانستان و پاکستان را در تهران پذیرفته و میزبان آنان در قالب برنامه مشترک Jpc (مرکز تبادل اطلاعات منطقه‌ای) است که بازوی ابتکار سه جانبه محسوب می‌شود.

وی با اشاره اقدامات سه جانبه ایران، افغانستان و پاکستان،تصریح کرد: سابقه این همکاری‌ها، سرشار از عملیات‌ها و گشت‌های همزمان و تبادل اطلاعات میان سه کشور است، اما در عین اینکه ایران همواره آماده همراهی و کمک در ابعاد مختلف مبارزه با مواد مخدر است، تاکید می‌کنم که حمایت‌های مالی دفتر UNODC از نمایندگان افغانستان و پاکستان حاضر در ایران باید انجام شود.

لطفی تاکید کرد: اگر مرزهای مشترک افغانستان با دیگر کشورها تقویت و تجهیز شوند، علاوه بر اینکه از قاچاق مواد مخدر جلوگیری شده است، از بروز مشکلات و تهدیداتی همچون پناهندگان، آوارگان و شرارت‌ها نیز جلوگیری خواهد شد، در واقع اینها تهدیداتی هستند که طی سال‌های گذشته ایران از ناحیه همسایه شرقی خود متحمل شده است.

تعهد ایران در اجرای برنامه‌های منطقه قابل تقدیر است

جرمی ویلسون، هماهنگ کننده ارشد دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در منطقه و نماینده سازمان ملل در پاکستان نیز از مشارکت ایران در برنامه‌های منطقه تشکر کرد و گفت: تعهد ایران در این برنامه‌ها قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های منطقه‌ای دارای سه لایه کشوری، همکاری منطقه‌ای و جهانی است، گفت: اساس استراتژی ما نیز برنامه منطقه‌ای است که سهم 80 درصدی برنامه‌ها را دارد و تمرکز بر اولویت‌های ملی کشورهای عضو است.

نماینده سازمان ملل در پاکستان تاکید کرد: مبارزه با مواد مخدر نیازمند تقویت برنامه‎های منطقه‌ای است.

انتهای‌پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 11 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن