اقتصادی

متوسط دریافتی کارکنان بانک‌های دولتی چقدر است +جدول

چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ – ۱۱:۳۲ متوسط دریافتی کارکنان بانک‌های دولتی چقدر است +جدول

بررسی‌های دیوان محاسبات نشان می دهد متوسط میزان دریافتی ماهانه کارکنان هشت بانک دولتی و بانک مرکزی در سال آینده، 16 میلیون و 800 هزار تومان است.

متوسط دریافتی کارکنان بانک‌های دولتی چقدر است +جدول

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سرانه حقوق و مزایای هشت بانک دولتی به همراه بانک مرکزی و تعداد پرسنل آن ها از سوی نهادهای مسئول مقایسه شده است.

براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، بانک های دولتی بیش از ۱۱۱ هزار پرسنل دارند که ۲۹ درصد کل کارکنان شرکت های دولتی را تشکیل می دهند.

براساس بررسی های دیوان محاسبات درباره بودجه ۱۴۰۰ شرکت‌های دولتی بانکها و موسسات غیرانتفاعی، بالاترین میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهیانه در بین بانک‌های دولتی مربوط به بانک مرکزی و پایین‌ترین مربوط به بانک ملی است. در واقع، به غیر از بانک ملی، متوسط (حقوق ناخالص) کارکنان هیچکدام از بانک ها کمتر از 14 میلیون تومان در ماه نیست.

براساس این گزارش که جزئیات آن در جدول فوق آمده است، بانک مرکزی ۳۵۹۵ پرسنل داشته که میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهیانه آنها ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیش بینی شد. پس از آن بانک کشاورزی با ۱۵ هزار و ۶۲۰ پرسنل بالغ بر ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حقوق و مزایای ماهانه می‌دهد. سومین جایگاه متعلق به بانک سپه است که در حال حاضر به دلیل ادغام چند بانک نظامی بالغ بر ۴۱ هزار و ۳۱۱ نفر نیرو داشته و میانگین ماهانه سرانه حقوق و مزایای آن ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ثبت شده است.کمترین حقوق در میان بانکهای دولتی متعلق به بانک ملی با ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ثبت رسید.

براساس اطلاعات جدول فوق، مجموع پرسنل نه بانک دولتی، 111 هزار و 758 نفر هستند و این افراد به صورت متوسط (میانگین وزنی) در سال آینده، 16 میلیون و 800 هزار تومان در ماه دریافتی دارند.

*سه بانک دولتی در بین ۱۵ شرکت بزرگ دولتی از لحاظ حجم بودجه

سازمان برنامه و بودجه گزارش داد: بانک سپه بر اساس حجم بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ به عنوان پنجمین شرکت دولتی محسوب می شود که حجم بودجه آن بالغ بر ۹۳ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان است‌. بانک ملی نیز در جایگاه هفتم قرار گرفته که حجم بودجه آن ۷۰ هزار و ۳۰۳ میلیارد تومان پیش بینی می‌شود. بانک کشاورزی هم جایگاه سیزدهم این جدول با ۲۵ هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

*چند بانک دولتی در دو سال اخیر زیان‌ده بوده اند؟

براساس بررسی های دیوان محاسبات، علیرغم سودده بودن تعداد 5 بانک دولتی و سربه‌سر بودن تعداد 3 بانک و زیان ده بودن 1 بانک در بودجه پیشنهادی سال 1400 ، عملکرد سال 1398 و شش ماهه اول سال 1399 بانکها طبق گزارش ارائه شده حاکی از زیانده بودن به ترتیب تعداد 3 و 6 بانک در سالهای مذکور در این بخش می‌باشد.

همچنین در «خلاصه مدیریتی» این گزارش دیوان محاسبات با اشاره به زیان ده بودن مجموع عملکرد بانکهای دولتی در سال های ۹۶ تا ۹۸ آمده است: بررسی عملکرد بانکهای دولتی در سال ۹۹ نشان می‌دهد علیرغم پیش بینی سود، مجموع عملکرد نه بانک دولتی در شش ماهه نخست سال به میزان منفی ۲۳۰ هزار و ۳۶۹ میلیارد ریال و با حذف عملکرد بانک مرکزی به میزان منفی ۲۲۳ هزار و و ۹۰۷ میلیارد ریال زیان ده شده اند.

نکته جالب توجه آنکه عملکرد بانک مرکزی در شش ماهه نخست امسال به میزان ۶۲۶۱ میلیارد ریال زیان ده بوده است. البته بانک مرکزی یک نهاد سیاست‌گذار در حوزه پولی و بانکی بوده و یک بانک تجاری اقتصادی محسوب نمی‌شود و درآمد سالانه آن از محل جریمه های دریافتی به دلیل اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی و تسعیر ارز حاصل می شود.

به گزارش فارس با وجود زیان‌های انباشته چند ۱۰ هزار میلیاردی همچنان حقوق‌های نامتعارف و پاداش‌های گزاف صرفا بر اساس شناسایی سودهای موهوم به تعدادی از کارکنان و مدیران پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe هفت گردون زمزم بایا لاستیک بارز رسپینا سفر می ایران فان بیمه البرز هفت گردون زمزم بایا لاستیک بارز رسپینا سفر می ایران فان بیمه البرز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن