سیاسی

مجلس گزارش مشکلات مربوط به تأمین نهاده های دام و طیور را آماده می‌کند

دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ – ۲۱:۲۳ مجلس گزارش مشکلات مربوط به تأمین نهاده های دام و طیور را آماده می‌کند

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از بررسی مشکلات تولیدکنندگان صنعت دام و طیور در زمینه تامین نهاده ها در کمیته اقتصادی این کمیسیون خبر داد.

مجلس گزارش مشکلات مربوط به تأمین نهاده های دام و طیور را آماده می‌کند

به گزارش حوزه پارلمان خبرگزاری فارس، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از بررسی مشکلات تولیدکنندگان صنعت دام و طیور در زمینه تامین نهاده ها در کمیته اقتصادی این کمیسیون خبر داد.

خضریان با اشاره به نشست امروز عصر کمیته اقتصادی کمیسیون اصل 90 مجلس، گفت: در جلسه امروز با توجه به شکایاتی که در زمینه تامین نهاده های دام و طیور واصل شده بود، موضوع در کمیته اقتصادی کمیسیون با حضور نمایندگان و مسئولین دستگاه از جمله وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، بانک مرکزی، گمرک نمایندگان اتحادیه های و تولید کنندگان صنعت طیور و خوراک دام و طیور مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده تهران ادامه داد: نحوه عملکرد سامانه بازارگاه بررسی شد، این سامانه مسئول توزیع نهاده های دامی و تامین کننده ارز مرجع و دولتی است، در ادامه نیز به موضوع وجود بازار آزاد یا همان واسطه ها پرداخته شد که بر هزینه تمام شده و ایجاد مشکلات برای تولیدکنندگان صنعت طیور تاثیرگذار است.

وی بیان کرد: بر اساس اظهارات سازمان های اجرایی و اتحادیه های تولیدی تعلیق قانون تمرکز موجب عدم شفافیت ها و مسئولیت ها بین دستگاه های اجرایی شده و زمینه فرافکنی و گریز از مسئولیت را فراهم کرده است.

این نماینده مجلس توضیح داد: همچنین تولیدکنندگان از هزینه های بالای تولید متاثر از عدم تامین نهاده ها به قیمت دولتی در شرایطی که قیمت گذاری محصول نهایی به شدت تحت کنترل بوده گلایه مند هستند، بررسی ها نشان می دهد در حالی که حدوداً یک سوم نهاده های تولید به قیمت ارز مرجع تامین می شود فشار زیادی روی تولیدکنندگان است که تمام محصول را به نرخ تولید عرضه کنند و این مانع صرفه اقتصادی و زمین گیر شدن امر تولید شده است. در شرایطی که نظارت کافی و اثرگذاری بر تولید کالای نهایی تا مرحله مصرف وجود ندارد.

خضریان در ادامه گفت: یکی دیگر از موارد مطروحه وجود انحصار در واردات نهاده های دامی بود، سهم قابل ملاحظه ای از واردات در دست تعداد محدودی وارد کننده است که تاثیر آن بر قیمت و شرایط توزیع نهاده های دامی مورد توجه قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس بیان کرد: در پایان جلسه مقرر شد سازمان های اجرایی به سوال های طرح شده و سوالات کتبی که از سوی کمیته اقتصادی کمیسیون اصل 90 درباره عملکرد آنها و مطالبی که در جلسه مطرح کردند، در اسرع وقت و به طور مستند پاسخ دهند، همچنین کمیسیون اصل 90 گزارش این پرونده در دو محور اساسی تعیین متخلفین و پیشنهاد برای اصلاح رویه ها را با همکاری دیگر نهادهای پژوهشی و نظارتی پیگیری و آماده می کند تا مشکل نهادهای دام و طیور رفع شود.

انهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن