اجتماعی

مزایای دندانپزشکی دیجیتال برای بیماران

سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ – ۱۱:۰۵ مزایای دندانپزشکی دیجیتال برای بیماران

جراح و دندانپزشک توضیحاتی درباره مزایای دنداپزشکی دیجیتال برای بیماران ارائه کرد.

مزایای دندانپزشکی دیجیتال برای بیماران

حدیثه محمدپورزرندی، جراح و دندانپزشک در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره دنداپزشکی دیجیتال اظهار داشت: اگرچه در بسیاری از کشورها خطاهای درمانی وجود دارد ولی به روز بودن تجهیزات و استفاده از امکانات مختلف به خصوص نرم افزارهای رایانه‌ای در حوزه دندانپزشکی باعث شده تا در بیشتر موارد اصلاح و طراحی لبخند در کشور به شکل دیجیتالی صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: درحال حاضر نتیجه درمان پیش از شروع مشخص است و دندانپزشک و بیمار می‌توانند قبل از انجام هر اقدامی ماحصل و نتیجه کار را مشاهده کنند که این امر امکان خطای پزشکی را به صفر می‌رساند.

وی با بیان اینکه شیوه‌های لمینت و کامپوزیت همواره یکی از پرچالش ترین روش های اصلاحی در دندانپزشکی محسوب می‌شود، افزود: استفاده از ونیرها در دندان می تواند فرم و شکل لبخند را تا حدود زیادی تغییر دهد، به همین خاطر نتیجه کار می تواند گاهی خوب نباشد به همین دلیل خیلی مهم است که درمانگر و بیمار بتوانند پیش از هر اقدامی نتیجه را مشاهده و پیش بینی کنند.

این جراح و دندانپزشک ادامه داد: برای شروع فرآیند طراحی لبخند دیجیتال، ابتدا دندانپزشک، عکس طرح لبخند را از زوایای مختلف از بیمار می‌گیرد، این عکس می‌تواند توسط اسکنر سه بعدی داخل دهانی و یا دوربین های پیشرفته عکاسی انجام شود، درواقع این تصاویر به دندانپزشک اجازه می‌دهد با استفاده از وارد کردن عکس ها داخل نرم‌افزار بتواند نحوه اصلاح دندانهای بیمار را پیش بینی کند.

محمدپورزرندی اضافه کرد: پس از اینکه عکس‌ها وارد نرم‌افزار شد دندانپزشک می‌تواند با بررسی داده‌های تصاویر، عیوب ظاهری دندان ها را با استفاده از ابزارهای دو بعدی و سه بعدی موجود در نرم افزار به صورت مجازی اصلاح تا به نتیجه مطلوب برسد، به عبارتی دندانپزشک با استفاده از این شیوه مدرن می‌تواند هماهنگی بین لب‌ها، دندان‌ها و لثه با لمینت را برقرار کرده و احتمال لمینت ناموفق را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه طراحی لبخند دیجیتالی شکلی دقیق و با جزئیات کامل را ارائه می‌کند، افزود: بی تردید آنچه باعث استقبال دندانپزشکان از این شیوه شده است آن است که درمانگر و حتی بیمار این فرصت را دارند که طرح لبخند را پیش از ساخته شدن لمینیت روی صفحه نمایش ببیند‌ و مطابق با فرم دهان، فک و حتی چهره آن را تغییر دهد.

وی تاکید کرد: فرآیند اصلاح طرح لبخند دیجیتال لثه‌های ناصاف و بدشکل را اصلاح و مشکلات دیگر دندان را برطرف می کند. همچنین این شیوه می تواند به طور چشمگیری طول، عرض، رنگ و شکل دندان هارا تغییر دهد درواقع طراحی لبخند فقط رویکرد زیبای ندارد بلکه برای تشخیص مشکلات کارکردی، دندان ها نیز استفاده می‌شود.

پورزرندی خاطرنشان کرد: طراحی لبخند دیجیتال حوزه‌ای جدید در علوم دندانپزشکی است که اساس آن اندازه گیری سیستم های صورتی و دندانی در علم دندانپزشکی است و خوشبختانه ایران در این حوزه جزو کشورهای پیشگام محسوب می‌شود و تا پیش از کرونا، سالانه هزاران نفر از کشورهای همسایه بخصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس برای بهرمندی از این شیوه درمانی وارد کشور می‌شدند که این امر مبین توانمندی پزشکان و درمانگران ایرانی است.باتوجه به پیشرفت تجهیزات طی سالهای اخیر و بهره مندی دندانپزشکان از نرم افزارهای روز دنیا فرآیند درمان و یا اصلاح طراحی لبخند بدون خطا و به شکل دیجیتال انجام می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن