اجتماعی

معلمانی که سالی یکبار حقوق می‌گیرند

دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۵:۵۳ معلمانی که سالی یکبار حقوق می‌گیرند

روایت معلمان خرید خدمات، روایت غمناکی شده است؛ روایت زنان و مردانی که به عشق معلمی و حضور در دستگاه تعلیم و تربیت، وارد طرح «خرید خدمات آموزشی» شدند و اکنون می‌بینند جایگاهی برایشان در نظر گرفته نشده است.

معلمانی که سالی یکبار حقوق می‌گیرند

خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: روایت معلمان خرید خدمات، روایت غمناکی شده است؛ روایت زنان و مردانی که به عشق معلمی و حضور در دستگاه تعلیم و تربیت، وارد طرح «خرید خدمات آموزشی» شدند و اکنون می‌بینند جایگاهی برایشان در نظر گرفته نشده است.

در طرح خرید خدمات آموزشی قرار بود برخی مدارس دولتی به همراه دانش‌آموزان به مؤسس مدارس غیردولتی واگذار شوند که البته جای این مؤسسان را شرکت‌هایی گرفته‌اند که قادر به تأمین پرداخت حقوق ماهانه معلمان نیستند.

در طرح خرید خدمات آموزشی قرار بود موسسان در قبال سرانه‌ای که به ازای هر دانش‌آموز از دولت دریافت می‌کنند، وظیفه آموزش آنها، تامین معلم و پرداخت حقوق را عهده‌دار شوند اما این مبلغ سرانه از سوی آموزش و پرورش با تأخیر پرداخت می‌شود.

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در این خصوص گفت: معلم ناگزیر است تدریس کند و مسؤول این معلمان، پولی که دریافت می‌کند، چون پول مستمر نیست، ممکن است ۲۵ درصد دریافت کند و بقیه آن تا آخر سال می‌رود و آن ۲۵ درصد را مثلا خرج اداره واحد آموزشی می‌کند یا بیمه کسانی که بکارگیری شده‌اند، می‌پردازد و پولی برایش باقی نمی‌ماند که به معلمان حقوق بدهد؛ بنابراین برخی از اینها با حقوق خیلی کمی کار می‌کنند.

وی ادامه داد: ما این امر را توقف دادیم. باید اهلیت کسانی که وارد این حوزه می‌شوند ثابت شود و باید ضمانت‌هایی داشته باشد که حقوق معلم تا پایان سال رعایت شود.

حالا این معلمان معترض هستند و اعتراضشان را در این روزهای کرونایی به جلوی مجلس، وزارت آموزش و پرورش و استانداری‌ها در استان‌ها برده‌اند.

آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی با عناوین «لطفا با استخدام معلمان خرید آموزشی به تبعیض چند ساله پایان دهید»، «فرهنگیان خرید خدمات آموزشی خواهان تبدیل وضعیت(استخدام) و بهبود وضعیت معیشتی معلمان هستیم» و «معلمان حمایتی بدون هیچ هویتی» خواهان پیگیری وضعیتشان شدند.

یکی از این معلمان به خبرنگار فارس گفت: ما نه قرارداد مشخص داریم و نه بیمه‌ای برای ما پیش‌بینی شده است. در حال حاضر سالی یکبار به ما حقوق می‌دهند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یکی از معلمان خرید خدمات در مراغه ماهی ۳۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد و ماهی ۱۰ روز بیمه دارد و این در حالیست که در شرایط غیرکرونا هر روز به مدرسه می رفت.

معلم خرید خدمات دیگری اظهار کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش در حال خارج کردن مدارس خرید خدمات از این طرح است؛ مثلا در استان‌های گلستان و ایلام برخی معلمان خرید خدمات با این اقدام بیکار شدند.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش در نظر دارد آزمون استخدامی برگزار کند ولی از معلمان خرید خدمات استخدام نمی‌کند در حالی که این معلمان دارای تحصیلات دانشگاهی و با تجربه هستند.

به گزارش فارس، به نظر می‌آید وزارت آموزش و پرورش که دارای مشکل نیروی انسانی است، در این خصوص اقدامی کند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط پر بازدید ها پر بحث ترین ها بیشترین اشتراک بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن