اجتماعی

ممنوع بودن حضور افراد کرونامثبت در محل کار/ تکمیل ساخت بیمارستان‌های حاشیه تهران تا پایان سال

شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۳:۲۲ ممنوع بودن حضور افراد کرونامثبت در محل کار/ تکمیل ساخت بیمارستان‌های حاشیه تهران تا پایان سال

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم حدود ۳۶ هزار تخت بیمارستانی به بهره‌برداری رسید.

ممنوع بودن حضور افراد کرونامثبت در محل کار/ تکمیل ساخت بیمارستان‌های حاشیه تهران تا پایان سال

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سید کامل تقوی نژاد، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت در ارتباط اینترنتی با حضور خبرنگاران در حال برگزاری است، ضمن تبریک روز پزشک و قدردانی از زحمات مجاهدان سلامت اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش‌های همکاران حوزه سلامت برای ارتقای نظام بهداشت و درمان در کشور موفق شدیم در دولت یازدهم و دوازدهم حدود ۳۶ هزار تخت در قالب طرح احداث تکمیل و توسعه تخت‌های بیمارستانی در طرح تحول سلامت به بهره‌برداری برسانیم.

تقوی‌نژاد گفت: همچنین حدود ۱۷ هزار واحد بهداشتی که نیاز به تعمیرات اساسی داشتند تعمیر شدن حدود ۱۹۲۱ پروژه از آغاز هفته دولت تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید در این پویش ابتدا در همین هفته ۱۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی به نام ۱۶۴ شهید مدافع سلامت کار خود را آغاز خواهد کرد و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و پس از آن بعد از هفته دولت تا ۱۲ فروردین سال 1400 که سال تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران ۱۴۰۰ پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی گفت: در طرح استفاده مطلوب مردم از خدمات بهداشتی و درمانی کشور این ۱۹۲۰ پروژه با اعتباری قریب به ۱۶ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید که اعتبار آن تامین شده و در اختیار قرار خواهد گرفت.

*جذب ۱۰ هزار نفر در وزارت بهداشت

معاون توسعه وزارت بهداشت ادامه داد: نتیجه آزمونی که آبان ماه سال گذشته برگزار شد، اسفند ماه اعلام شد و حدود ۱۰ هزار نفر از نیروهای تازه‌نفس در رشته‌های مختلف جذب شدند که از این تعداد ۴۵۰۰ نفر پرستار هستند.

وی تصریح کرد: به علاوه مجوز بکارگیری ۲۲۸۴ نفر را طی هفته‌های گذشته به دانشگاه‌ها اعلام کردیم و داوطلبین ثبت نام خود را انجام داده‌اند و در روزهای آتی این افراد در آزمون شرکت خواهند کرد که از طریق دانشگاه به طور مستقیم جذب آنها انجام می‌شود.

تقوی‌نژاد با اشاره به وعده وزیر بهداشت در خصوص جداسازی کارانه و اضافه کاری پرستاران گفت: جداسازی کارانه و اضافه‌کاری برای پرستاران محقق شد از اسفندماه به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

معاون توسعه وزارت بهداشت گفت: در بخش‌های مختلف اختلافی بین نیروهای رسمی، طرحی و شرکتی از لحاظ دریافت‌ها وجود داشت که تلاش شد این اختلاف به حد اقل برسند، و اکنون وضعیت با ثبات تری دارند اما دغدغه سایر همکاران ما این بود که حقوق به هم نزدیک‌تر شود که تلاش کردیم حقوق این افراد با حقوق نیروهای پیمانی فاصله زیادی نداشته باشد.

*امتیاز ویژه استخدام برای پرسنل خط مقدم مبارزه با کرونا

وی افزود: اقدام دیگری که طی روزهای اخیر انجام شد و بسیار اساسی و مهم است این است که با تصویب ستاد ملی کرونا و تصویب شورای توسعه مدیریت سرمایه انسانی خوشبختانه برای افرادی که طی ماه‌های گذشته در مواجهه مستقیم با بیماری کرونا بودند امتیازاتی قائل شدیم و برای افرادی که در این عرصه فعالیت کردند به ازای هر ماه فعالیت ۲ امتیاز در نظر گرفتیم که سقف این امتیاز داد ۲۰ هست و در استخدام های آتی ۲۰ امتیاز برای آنها در نظر گرفته می شود.

تقوی نژاد ادامه داد: بحث پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران در دستور کار قرار گرفت و میزان مطالبات کارانه پرستاران و پزشکان از ۲۴ ماه به زیر ۱۰ ماه کاهش یافت.

وی با بیان اینکه در این دولت تعداد تخت های ویژه کشور دو برابر شده است گفت: اگر اقدامات خوبی در حوزه سلامت را شاهد هستیم بخش عمده‌ای به حوزه زیرساخت‌ها بر می‌گردد.

تقوی نژاد خاطرنشان کرد: همچنین ۲۶۲ مرکز زایمانی در کشور ایجاد شده و تغییرات عمده ای در اتاق‌های زایمان سنتی ایجاد شده است، به نوعی باید گفت کمتر شهری در کشور وجود دارد که این بلوک ها در آنها توسعه و بازسازی نشده باشد.

*بهره‌برداری از ۱۰۰ طرح اورژانس

معاون توسعه وزارت بهداشت گفت: ۱۸۳ کلینیک ویژه در این مدت به بهره‌برداری رسیده که اقدامی جدید است. ۱۰۰ طرح اورژانس در کشور راه اندازی شده و ۹۷ مرکز بیماری‌های خاص و سرطان در کشور اضافه شده است. وی تصریح کرد: نرخ فرسودگی تخت‌های بیمارستانی از ۵۷ درصد به ۴۳ درصد رسیده است و ۹۶ بیمارستان با ظرفیت بیش از ۱۱ هزار تخت به بهره‌برداری خواهد رسید.

*جزئیات دریافت یک میلیارد یورو

به گفته تقوی‌نژاد، حدود 45 بیمارستان و توسعه بیمارستانی با حدود 6389 تنخت از هفته دولت سال گذشته تاکنون داشته‌ایم، 32 طرح اورژانس و 550 پروژه بهداشتی در این مدت به بهره‌برداری رسیده است. ما توسعه را متوقف نکردیم و فعالیت ما در حوزه ساخت و ساز با وجود بیماری کرونا کم نشد.

وی افزود: از محل یک میلیارد یورو 4100 میلیارد یورو اعتبار دریافت کردیم، و با هماهنگی بانک مرکزی 200 میلیون یوروی دیگر مقرر شد که ریال آن تامین شود، و وزری بهداشت از رئیس جمهور درخواست داده بقیه اعتبار محقق شود و که رئیس جمهور دستور آن را صادر کرده است. تامین کسری نیاز دانشگاه، ایجاد مرکز سی دی سی، تامین تجهیزات و توسعه تاسیسات و توسعه تجهیزات سرمایشی، پرداخت پرسنل و … از جمله مواردی بوده که این مبالغ در آنجا صرف شده است.

* با تبعیض برخورد می‌کنیم

تقوی‌نژاد گفت: برخی گزارش‌های غیررسمی نشان می‌داد که پرستاران کارانه صحیحی دریافت نکردند که پس از آن بخشنامه ارسال شد و کارگروهی تشکیل شد تا پرداختی پرستاران کنترل شود و با تبعیض و بی عدالتی برخورد شود، نمی‌شود فردی در بخش ستادی فردی مبلغ بیشتری دریافت کند.

معاون توسعه وزارت بهداشت افزود: سال گذشته به استانی سفر کردم و پرسنل 24 ماه کارانه طلب داشتند که این زمان 13 الی 14 ماه کاهش یافته است.

*وضعیت قراردادی‌های 89 روز

تقوی نژاد گفت: قرارداد افرادی که 89 روزه از خدمات آنها استفاده شد مجوز ویژه بود با توجه به ازدحام بیمارستالنی نیاز بود کادر درمان تقویت شوند، این مجوز مقطعی بوده و در اختیار دانشگاه قرار گرفت، مشکل این است که برخورد یکسان با این مسئله صورت نگرفت، گیلان تعداد زیاد مبتلا به کرونا داشت به همین خاطر مجبور به بکارگیری این نیروها شدیم و از محل اعتبارات بیشترین اعتبار به استان گیلان ارائه شد، طبیعی است که این مدیریت باید اعمال می‌شد، جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد و تعداد بسیار اندکی وجود دارند که تعیین تکلیف نشده بودند که احتمالا وضعیت آنها مشخص است.

وی تصریح کرد: درآمدهای بیمارستانی یا جزء فنی است یا حرفه‌ای، ما این را می‌دانیم که پزشک به عنوان نقطه اصلی ایجاد درآمد و پرستار به عنوان عرضه کننده خدمت دارای منافع مشترک هستند، این موضوعی است که در صورت تحقق از دزآمد پزشکان کسر خواهد شد؛ درخواست اصلی پرستاران سیستم قاصدک بود که بخشی از آن اصلاح شد و نظام نرم افزاری آن تغییر می‌کند و امیدواریم با تغییر این نظام بخش عمده مطالبات پرستاران حل شود.

*وضعیت نمادهای کرونا در بورس

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درخصوص وضعیت نماد نیکوکاری در بورس گفت: حوزه کرونا نمادی در بورس برای اولین بار تحت عنوان ابزار مالی جدید در کشور تعریف شد. نماد نیکوکاری در بورس آماده شد و با دو نماد عرضه شد، در کرونا یک سهام خریداری و در اختیار دانشگاه قرار می‌گیرد و در کرونا دو سهام خریداری در اختیار فرد قرار گرفته می‌شود ولی سود این سهام به دانشگاه علوم پزشکی وزارت بهداشت داده می‌شود.

وی گفت: افرادی به طور مستقیم سهام را خریداری کردند حدود 6.5 میلیارد تومان از سود سهام را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادند، در حوزه دوم که بیشتر حقوقی‌ها اقدام به خرید سهام کردند، نیز سود به صورت ماهانه در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد که مجموعا مبلغ 8 الی 9 میلیارد تومان است و این اقدامات از شافیت کافی برخوردار است.

*مراکز درمانی حاشیه تهران تا پایان سال به بهره‌برداری برسد

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس مبنی بر وضعیت بیمارستان‌های حاشیه شهر تهران گفت: تلاش بر این است که پروژه‌های تهران در اولویت قرار گیرد، به طور مثال امیدواریم مرکز درمانی مهدی کلیتنیک با هزار تخت به بهره‌برداری برسد. حدود 27 پروژه در شهر تهران و حایشه تهران در حال ساخت هستند که در حاشیه تهران بیمارستان زعیم، بیمارستان امام اسلامشهر، بیمارستان شهر قدس و ملارد را داریم، وزیر بهداشت دستور داده است که به طور هفتگی از این پروژه‌ها بازدید شود و امیدواریم تا پایان سال این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد.

*افراد کرونا مثبت اجازه حضور در محل کار ندارند

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص حاضر شدن برخی افراد کرونا مثبت در محل کار گفت: در وزارت بهداشت و سایر نهادها هیچ فرد کرونا مثبتی اجازه حضور در محل کار را ندارد و اجبار این افراد در محل کار غیر اخلاقی و غیرقانونی است.

ادامه دارد/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن