اجتماعی

هشدارنظام پزشکی نسبت به فعالیت غیرمجاز «نرم‌افزارهای خدمات پزشکی»

چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۳:۰۲ هشدارنظام پزشکی نسبت به فعالیت غیرمجاز «نرم‌افزارهای خدمات پزشکی»

معاونت فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های دیجیتال حوزه سلامت اول مجوز بگیرند بعد فعالیت کنند.

هشدارنظام پزشکی نسبت به فعالیت غیرمجاز «نرم‌افزارهای خدمات پزشکی»

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، محمد جهانگیری، معاونت فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در یادداشتی درخصوص فعالیت اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های دیجیتال حوزه سلامت نوشت:

با توجه به قوانین کشور و مطابق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجم و ششم توسعه، سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و نظارت در حوزه سلامت در وزارت بهداشت متمرکز است و بر اساس آن تولیت حوزه سلامت با وزارت بهداشت است.

از طرف دیگر هر نوع مداخله در حوزه سلامت باید بر اساس مجوزهای مربوطه باشد و تمام افراد و سیستم‌ها که می‌خواهند خدمت سلامت ارائه بدهند، یا خدمات سلامت را معرفی می‌کنند باید طبق قانون واجد مجوز لازم باشند. بنابراین مجوز لازم برای موسسات توسط وزارت بهداشت و برای افراد توسط سازمان نظام پزشکی صادر می‌شود. در حوزه معرفی و ارائه خدمات توسط نظام پزشکی مجوزها به عنوان تبلیغ یا غیره صادر می‌شود.

اخیرا افرادی در پلتفرم‌ها و حوزه کسب و کارهای مجازی موضوع عدم نیاز به مجوز را به سازمان مقررات‌زدایی کشانده‌اند و آنجا از ما خواسته شد که به جلسات این سازمان برویم.

جلسه هیأت مقررات‌زدایی با حضور وزیر اقتصاد و تمام دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شد و در این جلسه ضمن تایید و تاکید بر اجرای قانون و لزوم داشتن مجوزهای لازم ما را به این امر سفارش و مکلف کردند که در صدور مجوزها و فرآیندهای صدور تسهیل و تسریع کنیم. این مصوبه که توسط هیئت مقررات‌زدایی اعلام شده دقیقا دال بر نیاز بر اخذ مجوزهای لازم است.

عین مصوبه می‌گوید:« سازمان نظام پزشکی مکلف است با همکاری اتحادیه کسب و کارهای مجازی و سایر ذی‌نفعان بخش خصوصی ظرف مدت یک ماه فرآیند صدور مجوز مذکور را به نحوی تدوین کند که شرکت‌های پلتفرمی ابتدا تخصص و مجوز متقاضیان خواهان تبلیغ و خدمات حوزه سلامت را احراز و سپس به صورت وب سرویس برای سازمان نظام پزشکی کل کشور ارسال کند.» این یعنی دقیقا نیاز به دریافت مجوزهای لازم است و تا به حال هم که وب سرویس نبوده به صورت دستی ارسال شده است.

کسانی که مدعی هستند نیاز به مجوز نیست می‌توانند به همین دستورالعمل مراجعه کنند. مراجع ذی‌صلاح در حوزه سلامت وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و در بخشی هم سازمان نظام پرستاری و سازمان نظام روانشناسی هستند که می‌توانند در حوزه سلامت مجوز بدهند.

اگر یک شرکت پلتفرمی که مثلاً در خانه تست کرونا می‌گیرد بخواهد برای این کار خود تبلیغ کند حتما باید مجوز داشته باشد. ما برای صیانت از سلامت مردم در مورد کسانی که قانونی کار می‌کنند روند صدور مجوز را تسریع می‌کنیم ولی برای هر کار غیر قانونی هرچقدر اندازه آن شرکت بزرگ باشد ما کوتاه نمی‌آییم. این اقدام اخیر که اعلام می کنند سازمان مقررات زدایی اعلام کرده فعالیت آن ها غیرقانونی نیست بخشی از واقعیت است و انها باید مجوزهای لازم را از مراجع لازم بگیرند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن