اقتصادی

ورود 110 هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه واردها به بازار سرمایه

سه‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ – ۰۹:۵۴ ورود 110 هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه واردها به بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود 100 تا 110 هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه واردها به بازار سرمایه وارد شده است.

ورود 110 هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه واردها به بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حسن قالیباف اصل امروز در پانزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: بازار سرمایه جایگاه بالایی در اقتصاد ملی باید داشته باشد و سالها این جایگاه را نداشت اما خوشبختانه الان بازار رشد پیدا کرده است البته تعبیر می شود که فقط قیمت ها بالا رفته ، اما بنظرم این هم مقدمه ای است برای اینکه بازار سرمایه در اقتصاد کشور بیشتر مورد توجه قرار گیرد. وقتی اصل 44 اجرا می شود بحث این بود که این ها شرکت های دولتی هستند که در بازار واگذار می شوند ولی خود همین واگذاری ها باعث شد که بازار متحول شود، وزن بازار در اقتصاد ملی بیشتر شود.

* صدور 4.5 میلیون کد معاملاتی در سال جاری

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: الان مردم زیاد در بازار سرمایه حضور پیدا کرده اند، براساس آمار در کل سال گذشته 820 هزار کد معاملاتی صادر شده بود. البته نسبت به سال های گذشته عدد بسیار متفاوت بود. به عنوان مثال در سال 97 در مجموع 100 هزار کد معاملاتی صادر شده بود این در حالی است که اگر در سالهای قبل 50 تا 60 هزار کد صادر می شد می گفتیم که این عدد بالا است و امسال از ابتدای امسال حدود 4.5 میلیون کد جدید در بازار سرمایه صادر شده است که این نشان می دهد مردم الان این بازار را به عنوان یک بازار سرمایه گذاری می دانند و پول مردم وارد این بازار می شود.

* تازه واردها به طور متوسط 10 تا 15 میلیون نقدینگی وارد بازار سرمایه می کنند

قالیباف با بیان اینکه تقاضای بزرگی وارد بازار شده است، گفت: براساس مطالعات ما 50 تا 60 درصد تازه واردهای بازار سرمایه، سرمایه ای حدود 10 تا 15 میلیون تومان وارد بازار می کنند و هر روز نیز حدود 100 تا 120 هزار کد معاملاتی توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی صادر می شود واین بدان معناست که هزار و 500 تا 2 هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار می شود و مشاهده وضعیت بازار سرمایه از ابتدای سال حاکی از آن است که حدود 100 تا 110 هزار میلیارد تومان پول جدید توسط تازه واردها وارد بازار سرمایه شده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه این رقم، بسیار زیاد و قابل توجه است ، بیان داشت: سال گذشته در مجموع 35 هزار میلیارد تومان پول تازه واردها وارد بازار بورس شده بود.

* باید به تناسب ورود نقدینگی جدید عرضه‌های جدید در بازار سرمایه داشته باشیم

وی بیان داشت: در گذشته چنین ارقامی وارد بازار سرمایه نمی شد و باید عنوان کرد که این ارقام نقدینگی در هر بازاری وارد شود قاعدتا باعث تورم و رشد قیمت ها در آن بازار ها می شود در حالی که اکنون این نقدینگی در بازار سرمایه گردش می کند و قاعدتا باید یک برنامه ریزی شود که این نقدینگی در این بازار بماند و لذا به همان میزان که نقدینگی جدید وارد بازار می شود از سمتی هم عرضه جدید وارد بازار شود تا این نقدینگی حذف شود.

قالیباف اظهار داشت: واقعیت این است که از اول سال براساس اقدامات انجام شده ،اقدام ما این بوده که سهم عرضه را تقویت کنیم و لذا به همان میزان که پول وارد بازار می شود از طرف دیگر سمت عرضه نیز تقویت شودو لذا موضوعی را که ما پیگیری کردیم افزایش سهام شناوری است؛ اکنون سهام شناوری شرکت ها، بالاتر از 27 درصد است در حالی که جای رشد دارد.

قالیباف اظهار داشت: شرکتی که وارد بورس می شود از آنجا که سهام آن بصورت ریز بین سهامدارنش تقسیم می شود لذا حتی بعضی از شرکت ها با 35 درصد و 30 درصد 5 عضو هیئت مدیره دارد.

* صاحبان شرکت‌ها می‌توانند سهام را در بازار سرمایه عرضه کنند و همزمان کنترل شرکت‌ را از دست ندهند

وی بیان داشت: در بازار سرمایه کاری انجام دادیم و آن است که برای اولین بار شرکت ها را مجاز کرده ایم که وقتی در بورس پذیرش می شوند بتوانند سهام ممتاز داشته باشند و آریا سوسول در بازار سرمایه با سهام ممتاز عرضه شد.

قالیباف اظهار داشت: این نکته خیلی مهم است و خواهش دارم که افرادی در حوزه صنعت و تجارت هستند بدانند که در بازار سرمایه این امکان هست که شرکت را در بازار سرمایه عرضه کنند اما کنترل آن را نیز در اختیار داشته باشند.

وی افزود: برای شرکت هایی که قبلا در بورس بوده اند نمی توان سهام ممتاز تعریف کرد .

ادامه دارد…

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن