اقتصادی

پروازهای آموزشی و تفریحی هواپیماهای فوق سبک متوقف شد

دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ – ۰۷:۴۶ پروازهای آموزشی و تفریحی هواپیماهای فوق سبک متوقف شد

به دلیل وقوع حوادث و سوانح اخیر برای هواپیماهای فوق سبک در کشور، سازمان هواپیمایی کشوری از توقف عملیات آموزشی و تفریحی هواپیماهای فوق سبک‌ خبر داد.

پروازهای آموزشی و تفریحی هواپیماهای فوق سبک متوقف شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روز 21 اردیبهشت ماه بود که هواپیمای فوق سبک فانتوم 29-11‌ ساعت 10:06 صبح از فرودگاه اراک تیک‌آف (پرواز) کرد و در ساعت 10:07 این هواپیما سقوط کرد.

در این پرواز آموزشی‌ متأسفانه هر دو سرنشین شامل خلبان اصغر نمازیان و دانشجو حمید مرادی جان باختند. (از اینجا بخوانید)

پس از وقوع این حادثه، سازمان هواپیمایی اعلام کرد که این هواپیمای فوق سبک با هدف انجام پرواز آموزشی از باند 26 فرودگاه اراک به پرواز در آمده و بلافاصله خلبان درخواست بازگشت و فرود در فرودگاه کرده که در حین گردش هواپیما به سمت چپ احتمالا به حالت واماندگی (Stall) رسیده و پس از برخورد به زمین دچار سانحه می‌شود. (از اینجا بخوانید)‌

پس از این موضوع روز 24 اردیبهشت بود که یکی از رسانه‌های داخلی خبری مبنی بر سقوط هواپیمایی دو نفره در شرق تهران منتشر کرد که البته این خبر از سوی سخنگوی سازمان هواپیمایی تکذیب و ادعای اینکه این هواپیما متعلق به نیروی انتظامی بوده است، نیز رد شد.(از اینجا بخوانید)‌

همچنین امروز نیز خبری مبنی بر فرود اضطراری یک فروند جایروکوپتر (هواپیمای فوق سبک جایرو کوپتر) ‌در شمال جزیره کیش نزدیک به نوار ساحلی دامون کیش بر روی آب منتشر شد که‌ حال دو نفر سرنشین پرنده مذکور خوب است و هواپیما با خسارت جزئی از آب بیرون کشیده شد.

سازمان هواپیمایی: پروازهای آموزشی و تفریحی هواپیماهای فوق سبک متوقف شد

در این راستا از‌ امروز ساز‌مان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که ‌پروازهای آموزشی و تفریحی هواپیماهای فوق سبک متوقف شد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در این‌باره می‌گوید: به دلیل وقوع حوادث و سوانح اخیر و با هدف پیشگیری از مخاطرات احتمالی شناسایی نشده، همه عملیات آموزشی تفریحی در حوزه هواپیماهای فوق سبک تا اطلاع بعدی ممنوع اعلام می شود.

به گفته محمدحسن ذیبخش‌ همه شرکت ها و موسسات وسایل پرنده فوق سبک، موظف هستند نسبت به انجام بازرسی و ممیزی ایمنی داخلی اقدام و نتایج حاصله را به همراه ارزیابی ریسک ایمنی انجام شده در اسرع وقت به سازمان هواپیمایی کشوری ارسال کنند.

وی تصریح کرد: مجوز ادامه عملیات فوق پس از دریافت تحلیل شرکت ها و تکمیل ارزیابی های ایمنی این سازمان و تحلیل ریشه رخداد سوانح اخیر صادر خواهد شد.

انتهای پیام/ب

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار تریبون بیمه رازی زمزم بیمه رازی زمزم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن