سیاسی

پرونده شهدای هسته ای در شعبه ۵۵ مجتمع قضایی بهشتی پیگیری می‌شود

دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ – ۱۵:۴۲ پرونده شهدای هسته ای در شعبه ۵۵ مجتمع قضایی بهشتی پیگیری می‌شود

وکیل پرونده شهدای هسته ای ایران با بیان اینکه پرونده دادخواست علیه آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی تشکیل شده است، گفت: پرونده شهدای هسته ای در شعبه ۵۵ مجتمع قضایی شهید بهشتی دنبال می شود.

پرونده شهدای هسته ای در شعبه ۵۵ مجتمع قضایی بهشتی پیگیری می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نشست خبری تبیین دعوای حقوقی خانواده های شهدای دانشمندان هسته ای بعداز ظهر امروز با حضور همسر و فرزندان این شهدا در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.

در این مراسم افضلی نیکو وکیل پرونده شهدای هسته ای ایران گفت: تیم حقوقی داریم که بیش از ۱۵ نفر از حقوق دانان دادگستری پیگیر پرونده شهدای هسته ای هستند. این پرونده تحت عنوان ترور دانشمندان ایران دیروز در شعبه ۵۵ مجتمع قضایی شهید بهشتی به ثبت رسید.

وی افزود: در این پرونده از همه مسوولان آمریکایی حتی وزارت خزانه داری و امور خارجه آمریکا و کسانی که دست در جنایت داشتند دادخواست تنظیم شد و این پرونده ۱۱ خواهان و۳۲ خوانده دارد.

افضلی نیکو تصریح کرد: کشور ما بعد از انقلاب بیشترین آمار ترور را دارد و امروز نزدیک به یک دهه است علیه دانشمندان و اساتید علمی ترور انجام می شود که به شکل ناجوانمردانه اتفاق می‌افتد و از دید دشمنان بازدارنده در فعالیت های علمی و پژوهشی است.

وی ادامه داد: دانشمندان سرمایه‌های بشر محسوب می شود که حذف آنها کشورها و جوامع را دچار خلا می‌کند. پیگیری ما در ایران باید ایجاد بازدارندگی کند البته با پیگیری که خانواده های شهدا داشتند تنظیم دادخواست از یک سال پیش شروع شد و مستند سازی توسط دستگاه قضایی دست ما را برای بررسی و پیگیری باز گذاشت همچنین با ظرفیت سازی که انجام شد قانون گذار در این پرونده به ما اجازه داده تا از مقامات طرح دعوا کنیم.

وکیل پرونده شهدای هسته ای ایران افزود: در این پرونده آمریکا متهم ردیف اول است یافته های ما بر اساس چند محور بوده که ترور دانشمندان از سوی رژیم صهیونیستی انجام گرفته است که دارای پرونده سیاه و جنایات زیادی در کشورهای مختلف به خصوص فلسطین نمونه بارز آن است.

افضلی نیکو اضافه کرد: ما ۱۹ کنوانسیون مبارزه با تروریسم داریم که ثابت می کند که جنایت آمریکا کاملا تروریستی است و به عنوان حمایت گر رژیم صهیونیستی نقش موثر داشته است زیرا هرساله آمریکا صدها میلیون کمک مالی به رژیم صهیونیستی دارد و دیگر حمایت آمریکا از اسرائیل وتو کردن ۴۳ قطعنامه است. ما براساس قانون جمهوری اسلامی اجازه داریم طرح دعوای مدنی داشته باشیم که پرونده حدود ۴۰۰ صفحه بوده که ۳۲ خوانده آمریکایی و ۱۳ خوان دارد.

وکیل پرونده شهدای هسته ای گفت: در پرونده شهدای هسته ای در قالب اقدام متقابل، میزان ۱۰۰ میلیون دلار غرامت تعیین کرده‌ایم.در واقع ما هم مانند آمریکا قانون گذاری کرده‌ایم.
وی ادامه داد: وقتی یک رای از مرجع رسمی صادر می شود در آینده از این اقدام استفاده خواهد شد.از طرفی باید بگویم عامل اصلی ترور دانشمندان اسرائیل است اما خواندگان پرونده دولت آمریکا و بعد مسوولان بلند پایه محکوم کردند زیرا آنها خسارات مادی و معنوی دیده اند که میزان مطالبه ما همانند اقدام آمریکایی ها است.

وی ادامه داد: باید برای به نتیجه رسیدن مطلوب که دریافت خسارات است باید همه نهادها همکاری کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe هفت گردون زمزم بایا لاستیک بارز رسپینا سفر می ایران فان بیمه البرز هفت گردون زمزم بایا لاستیک بارز رسپینا سفر می ایران فان بیمه البرز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن