اقتصادی

چالش‌های توزیع و تأمین خوراک مرغداری‌های کشور/کمیته مستقل بازرسی تشکیل شود

پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ – ۲۳:۵۴ چالش‌های توزیع و تأمین خوراک مرغداری‌های کشور/کمیته مستقل بازرسی تشکیل شود

مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: کمیته تخصصی، مستقل از معاونت امور دام و طیور، با هدف نظارت میدانی و مستمر بر اجزای مختلف زنجیره تشکیل شودو باید از همه اختیارات در زمینه نظارت دسترسی به همه اسناد و امکان بازرسی داشته باشد.

چالش‌های توزیع و تأمین خوراک مرغداری‌های کشور/کمیته مستقل بازرسی تشکیل شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مرکز پژوهش‌های مجلس با موضوع «تحلیل چالش‌‏های توزیع و تأمین خوراک مرغداری‏‌های کشور» منتشر کرد، این در شرایطی است که طی چند ماه گذشته مشکل تامین خوراک دام و طیور در کشور به مسئله جدی تبدیل شده و از این لحاظ این گزارش که نگاه نقادانه به موضوع دارد می تواند بسیار حایز اهمیت باشد.

در این گزارش آمده است؛ هرچند صنعت طیور، اهمیت راهبردی در امنیت غذایی کشور دارد، ولی تأمین نهاده‌های تولیدی آن وضعیت مناسبی ندارد؛ به نحوی که اگر اقدام‌های مقتضی صورت نگیرد کشور با چالش‌های جدی در بخش تأمین گوشت مرغ و تخم مرغ، که از اصلی ترین منابع غذایی عموم مردم هستند، مواجه می‌شود.

افزایش چشمگیر قیمت نهاده‌ها در چند ماه گذشته و کمیاب شدن آنها حتی با قیمت‌های چند برابری در برخی مقاطع زمانی سبب افزایش ریسک جوجه ریزی و کاهش شدید حاشیه سود مرغداران شده و حتی در بسیاری از موارد به ضرر آنها منجر شده است. این موضوع می‌تواند در ماه‌های آینده کاهش شدید جوجه ریزی را سبب شود و کشور را دچار کمبود گوشت مرغ و تخم مرغ کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد به منظور اصلاح روند تأمین و توزیع نهاده‌ها در کوتاه مدت لازم است ضمن تنوع بخشی به سبد خوراک دام، رانت‌های موجود و عوامل عدم شفافیت در این زنجیره حذف شود. اصلاح روند فعلی جمع آوری و گزارش دهی آمار و ارتقای کیفی و به روزرسانی سامانه‌ها و مرتبط کردن کامل آنها، از واردات نهاده تا قرار گرفتن آن در اختیار مرغدار و نیز نهایتا عرضه محصول نهایی توسط مرغدار به بازار مصرف باید مدنظر قرار گیرد.

با توجه به مسائل زنجیره توزیع و نارضایتی‌های فراوان و ضرورت تصمیم گیری و بهبود فوری امر، پیشنهاد می‌شود کمیته تخصصی، مستقل از معاونت امور دام و طیور، با هدف نظارت میدانی و مستمر بر اجزای مختلف زنجیره تشکیل شود تا ثبات نسبی در این حوزه حیاتی شکل گیرد. این کمیته باید از همه اختیارات لازم در زمینه نظارت از جمله دسترسی به همه اسناد در همه زمان‌ها و مکان‌ها و امکان بازرسی در طول زنجیره برخوردار باشد.

در بخش بعدی پیشنهادات مرکز پژوهش مجلس ارائه خواهد شد.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe فراگستر رسپینا لاستیک بارز سفر می ایران فان بیمه البرز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن