فرهنگ و هنر

«کیمیاگر» در یک‌سال به چاپ بیستم رسید

کیمیاگر - کراپ‌شده

کیمیاگر، نوشته رضا مصطفوی، که نخستین چاپ آن در اردیبهشت ۹۸ راهی بازار شده بود، در دومین ماه تابستان ۹۹ به چاپ بیستم رسید.

به گزارش مشرق، کیمیاگر، نوشته رضا مصطفوی، که نخستین چاپ آن در اردیبهشت ۹۸ راهی بازار شده بود، در دومین ماه تابستان ۹۹ به چاپ بیستم رسید.

داستان کیمیاگر، یک روایت تاریخی است که در دوران امام کاظم(ع) رخ داده و ابوالفتوح رازی، از عالمان قرن ششم، آن را در آثار خود نقل کرده است. این داستان که رضا مصطفوی، آن را در قالب یک رمان تاریخی به نگارش درآورده، ماجرای جستجوگری جوانی است که برای یافتن کیمیا وارد بغداد می‌شود که به‌تازگی بنا شده و پایتخت خلافت عظیم عباسیان است. در دوره عباسیان، کرسی‌های مناظره برپا می‌شده و پیروان ادیان و مذاهب گوناگون، در این مجالس به مناظره می‌نشستند و گاه این مجالس، ابزاری برای تفتیش اعتقاد مسلمانان، به‌ویژه شیعیان، برای قلع و قمع آنان بوده است.

کیمیاگری که قهرمان داستان در پی او آمده است، در یکی از این مناظرات تاریخی، ولایت امیر مؤمنان را اثبات می‌کند و خود و اطرافیان را دچار چالش‌هایی می‌کند.

حسنیه که زمانی شاگرد امام صادق بوده، کیمیاگری است که دانش خود را از امام صادق(ع) آموخته و داستان کیمیاگر، بن‌مایه اثبات حقانیت غدیر را دارد.

نخستین اثر داستانی رضا مصطفوی که پیش از این آثاری در پژوهش‌های تاریخی داشته است، توانسته است یکی از مناظرات اصیل کلامی شیعه را با روشن کردن زوایای تاریخی آن و به‌دست دادن تصاویری از آن دوران، جذاب و گیرا روایت کند.

«کیمیاگر» را انتشارات عهد مانا در ۱۳۶ صفحه رقعی و با قیمت ۱۹ هزار تومان منتشر کرده است.

  • شهر خبر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + بیست =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن