اقتصادی

گرانی فزاینده خوراکی‌ها در یک ماه اخیر/ 32 قلم کالا بیش از تورم 41 درصدی رشد کردند

دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ – ۰۸:۴۵ گرانی فزاینده خوراکی‌ها در یک ماه اخیر/ 32 قلم کالا بیش از تورم 41 درصدی رشد کردند

متوسط قیمت 52 قلم کالا بین 4.2 تا 154.8 درصد گران شده و قیمت 32 قلم کالا در مهرماه بیش از تورم نقطه‌ای سالانه کشور یعنی 41.4 درصد افزایش داشته است.

گرانی فزاینده خوراکی‌ها در یک ماه اخیر/ 32 قلم کالا بیش از تورم 41 درصدی رشد کردند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بررسی قیمت 53 قلم خوراکی که بیشترین سهم در سبد مصرفی و معیشت خانوار دارند، نشان داد، قیمت 32 قلم کالا در مهرماه بیش از تورم نقطه‌ای سالانه کشور یعنی 41.4 درصد افزایش داشته است.

طبق نمودار ذیل به غیر از رب گوجه فرنگی متوسط قیمت 52 قلم کالا بین 4.2 تا 154.8 درصد گران شده است. 8 قلم کالا بیش از 100 درصد و 16 خوراکی دیگر بیش از 50 درصد رشد را تجربه کرده‌اند.

طبق گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در مهرماه سال 99 در گروه، لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن، بیشترین افزایش قیمت مربوط به کره پاستوریزه (کره حیوانی) با ٤٠,٣ درصد، تخم مرغ ماشینی با ٢١.٢ درصد و خامه پاستوریزه با ١٣.٢ درصد بوده است.

براساس نمودار ذیل درصد تغییرات متوسط قیمت ماه جاری نسبت به ماه قبل تنها 6 قلم کالا رشد ماهیانه منفی داشته و مابقی افزایشی بوده است. موضوع وقتی جالب می‌شود که قیمت متوسط 9 قلم کالا بیش از 10 درصد بوده و کره پاستوریزه نیز افزایش 40.3 درصدی را تجربه کرد.

شورش قیمت‌ها در مهرماه نسبت به شهریور به اوج خود رسیده که روی تورم نقطه‌ای و سالانه تاثیر بسزایی دارد. این روند تبعات منفی قدرت خرید و رفاه خانوار گذاشته و همچنین سطح تقاضا را کاهش می‌دهد.

درصد تغییرات در بخش‌های مختلف خوراکی به شرح زیر است:

نان و غلات

در این گروه، اقلام برنج خارجی درجه یک با ١٢,٣ درصد، شیرینی خشک با ٨.٠ درصد و برنج ایرانی درجه یک با ٥.٥ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آنها

در این گروه، اقلام کنسرو ماهی تن با ٩,٧ درصد،ماهی قزل آلا با ٩.٥ درصد و مرغ ماشینی با ٦.١ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

میوه و خشکبار:

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت مربوط به لیموترش با ٩,٩ درصد و پسته با ٩.٨ درصد افزایش نسبت به ماه قبل است. همچنین در ماه جاری متوسط قیمت پرتقال با ٣١.٨ درصد و انار با ١٨.٠ درصد بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل را داشته‌اند.

سبزیجات

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت مربوط به پیاز با ٢٠,٦ درصد، فلفل‌دلمه‌ای با ١٩.٩ درصد و نخود با ١٧.٩ درصد افزایش نسبت به ماه قبل است. همچنین در ماه جاری اقلام خیار با ٢.٤ درصد و هویج فرنگی با ٢.١ درصد نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها

در این گروه، بیشترین افزایش قیمت مربوط به نوشابه گازدار با ٧,٣ درصد و چای خارجی بسته‌ای با ٧.١ درصد افزایش نسبت به ماه قبل است.

به گزارش فارس، حسن روحانی رئیس جمهور، در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تاکید بر اینکه تأمین معیشت جامعه دغدغه نخست دولت و نظام است، گفت: بخش عمده ای از مواد غذایی مردم به اندازه کافی در داخل تولید می‌شود، لذا نباید ناهماهنگی ها در زمینه کالارسانی و توزیع این کالاها موجب بی ثباتی قیمت‌ها و ایجاد مشکل برای مردم شود.

نوسانات اخیر برخی از اقلام اساسی مانند گوشت قرمز ناشی از برخی ناهماهنگی ها در شبکه تامین و توزیع است و باید هرچه زودتر چنین مشکلاتی توسط وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی برطرف شود. سایر دستگاه‌های مرتبط نیز موظفند در تنظیم بازار با وزارت صمت هماهنگی و همکاری لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/ب

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe رسپینا لاستیک بارز ایران فان هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن