اقتصادی

گزارش سازمان برنامه و بودجه از حساب خاص/ پول هدفمندی برای کرونا هزینه شد + جدول

دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ – ۰۰:۳۵ گزارش سازمان برنامه و بودجه از حساب خاص/ پول هدفمندی برای کرونا هزینه شد + جدول

سازمان برنامه و بودجه در گزارشی به تشریح هزینه کرد از منابع هدفمندی یارانه‌ها براساس اولویت‌های خاص پرداخت.

گزارش سازمان برنامه و بودجه از حساب خاص/ پول هدفمندی برای کرونا هزینه شد + جدول

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سازمان برنامه و بودجه به جزئیات هزینه کرد درآمدهای متفرقه بودجه عمومی که پیشتر در رسانه‌ها به حساب خاص رئیس جمهور مطرح شد، پرداخت.

هرچند این پاسخ به طور کامل شفاف نیست و هنوز بسیاری از سوالات بدون جواب می‌ماند اما نشان می‌دهد حساب خاصی که سازمان برنامه و بودجه 120 میلیارد از آن برای دانشکده دانشگاه شهید بهشتی اختصاص داده بود ردیف‌های متفرقه بودجه است.

در توضیحات سازمان برنامه و بودجه آمده است:‌ سراسر قانون بودجه ۱۳۹۹ و ردیف‎های آن را که بگردید ردیفی به عنوان «حساب خاص» نخواهید یافت چرا که اساسا چنین ردیفی وجود ندارد و این عبارت صرفا یک عبارت مصطلح در میان دست اندرکاران امر بودجه است.

دولت در آخرین نشست خبری خود عنوان کرده است این اصطلاح، فقط یک بیان لفظی و مبتنی بر اولویت بندی است. هدف از بیان آن هم یعنی اجرای طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام که از منظر دولت دارای اولویت هستند و تا پایان سال ۹۹ به اتمام خواهند رسید. به عبارت دیگر، این لفظ مربوط به برخی مصارف خاص حائز اولویت است و نه یک حساب خاص یا پولِ در اختیار نهاد ریاست جمهوری.

از سوی دیگر لازم به یادآوری است که تمامی درآمدهای دولت از محل فروش نفت و … همواره به حساب خزانه ریخته شده و می‌شود. از این رو طرح عناوینی همچون ایجاد خزانه دوم و سوم برای دولت؛ ادعایی بی اساس بوده و هست.

علی حیدر نوری رئیس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه منشاء درآمد پرداخت‌های صورت گرفته از محل حساب خزانه، درآمد حاصل از فروش (صادرات) فرآورده‌های نفتی سال ۱۳۹۸ است؛ عنوان کرد: این درآمدها در سال ۹۹ تا کنون طی دو مرحله جمعا به مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان به حساب خزانه داری کل کشور واریز شده است.

به گفته وی، از مجموع ۴۰۰۰ میلیارد تومان واریزی، مبلغ ۳۷۵۶ میلیارد تومان برای تامین نقدینگی تخصیص طرح‌ها و ردیف‌های مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به شرح جدول ذیل اختصاص یافته است.

اگرچه مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان برای احداث دانشکده فناوری‌های نوین از میان مبلغ ۳۷۵۶ میلیارد تومان مبلغ مذکور طی روزهای گذشته خبرساز شده است اما این جدول نشان می‌دهد که عمده این بودجه صرف مهار آبهای مرزی در مناطق گرمسیری و کمک به دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت ارائه خدمات بیشتر به بیماران در دوره شیوع ویروس کرونا شده است. علاوه بر این ۶۰۰ میلیارد تومان برای کارانه معوق پرستاران و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مقابله با کرونا نیز از همین منبع تامین شده است.

به گزارش فارس، مسئله اصلی این است که با کدام مجوز منابع ناشی از صادرات فرآورده‌های نفتی که متعلق به هدفمندی یارانه‌‌ها بوده و ردیف خاص خود را دارد به ردیف‌های متفرقه و برای مصارف خاص واریز شده است؟

عنوان مهار آبهای مرزی که بیشترین سهم منابع هدفمندی یارانه‌ها به آن اختصاص یافته بسیار کلی و مبهم است و گزارش پیشرفت و هزینه کرد آن همچنان غیرشفاف به نظر می‌رسد.

مسئله سوم اینکه با وجود اختصاص یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا که قطعا نیازهای وزارت بهداشت اعم از کارانه، خرید تجهیزات در آن پیش بینی شده، چرا از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها در ردیف‌های متفرقه بابت این موضوع پرداخت شده است؟

آیا هزینه کرد برای معیشت و افزایش یارانه نقدی اولویت دارتر است یا اختصاص منابع هدفمندی به تالار مرکزی سمنان که مشخص نیست امکان اتمام آن تا پایان سال جاری وجود دارد یا خیر؟

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe رسپینا لاستیک بارز ایران فان هتل تارا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن