اقتصادی

17 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ – ۱۰:۳۳ 17 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه تعهدات ارزی صادرکنندگان طی سالهای 97 و 98 به میزان 50 میلیارد یورو است، گفت: هنوز 17 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات طی این دو سال بازنگشته است.

17 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران دیشب در یک برنامه خبری با اشاره به رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان گفت: موضوع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان از 22 فروردین سال 97 مطرح شد بنابراین صادرکنندگان براساس بخشنامه بانک مرکزی موظف به بازگشت ارز حاصل از صادرات شدند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه میزان صادرات غیرنفتی کشور از مورخ 22 فروردین 97 تا پایان اسفند 98 به میزان 80 میلیارد یورو است، افزود: اما میزان تعهدات ارزی به این میزان نیست به دلیل اینکه با توجه به برخی از مشکلات قیمت گذاری کالا در گمرکات که در سال 97 بوجود آمد بانک مرکزی برای صادرکنندگان 20 درصد تخفیف قائل شد.

زادبوم با بیان اینکه بنابراین صادرات غیرنفتی در این بازه زمانی حدود 56 میلیارد یورو است بیان داشت: بخشی از این صادرات نیز شامل فرآورده های نفتی مانند بنزین می شود که بازگشت ارز آن 4200 تومانی است و متعهد آن نیز دولت است بنابراین در مجموع صادرات غیرنفتی ما در بازه زمانی 22 فروردین 97 تا پایان اسفند 98 به میزان 50 میلیارد یورو است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بنابراین تعهدات ارزی صادرکنندگان به میزان 50 میلیارد یورو است که سر رسید صادرات سال 97 در دی ماه 98 و سر رسید صادرات سال 98 نیز در تیرماه 99 بوده است.

وی بیان داشت: لذا براساس اعلام بانک مرکزی و آمار گمرک با کنار گذاشتن صادرات فرآورده های نفتی در مجموع صادرکنندگان غیر نفتی بخش خصوصی و دولتی متعهد به بازگشت 50 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات بوده اند که بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی در هفته گذشته به سازمان توسعه تجارت 17 میلیارد یورو از این مبلغ ارز هنوز به کشور باز نگشته است.

زادبوم اظهار داشت: مازاد 17 میلیارد یورو نیز تعهدات ارزی است ولی مربوط به شرکت ها و اقلامی است که ارز را به قیمت 4200 تومان باز می گردانند که دولت متعهد آن است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بیمه معلم

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار globe

اخبار کسب و کار globe لاستیک بارز ایران فان بیمه البرز رسپینا هتل تارا بنر م

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن